مقالات آرا صنعت

لوازم جانبی تخت جراحی

لوازم جانبی تخت جراحی بر اساس عملکرد

تکیه گاه بازو

تکیه گاه بازو، که در اتاق عمل و به صورت روتین به آن بازوبند یا صفحه دست نیز می گویند، با استفاده از گیره به تخت جراحی عمومی یا تخصصی(بسته به عمل) متصل می شود. تکیه گاه بازو، از بیمار در حین اعمال دست یا غیره پشتیبانی می کند و وضعیت مناسب آناتومیکی او را در پروسیجر های جراحی فراهم می کند.

بندهای بدن

از بند های بدن برای ایمنی و محکم کردن بیمار هنگام قرار گیری در زاویه های شدید تخت جراحی و پوزیشن دهی استفاده می شود. از این لوازم جانبی ممکن است در پروسیجر ها و پوزیشن هایی مانند: ترندلنبرگ، ترندلنبرگ معکوس، لترال(خوابیده به پهلو)، پرون( خوابیده به شکم)، سوپاین (خوابیده به پشت) یا نیمه نشسته برای جلوگیری از سر خوردن بدن استفاده شود.

کلمپ ها و سوکت ها

از کلمپ ها و سوکت های جانبی برای اتصال و قرار دادن لوازم جانبی تخت جراحی، مانند تکیه گاه بازو یا پا استفاده می شود.

کلمپ ها و سوکت ها

سیستم جمع آوری مایعات عمل جراحی

لوازم جانبی جمع آوری مایعات اغلب اوقات در جراحی های اورولوژی مانند پروسیجر های سیستوسکوپی یا هیستروسکوپی استفاده می شود. سیستم جمع آوری مایعات معمولا شامل یک درپ(Drape)پشتیبان و انعطاف پذیر و کیسه جمع آوری مایعات است که با استفاده از کلمپ های ذکر شده در بالا، به انتهای قسمت نشیمن تخت جراحی یا ضمائم اورولوژی متصل می شود.

سیستم جمع آوری مایعات عمل جراحی

لوازم جانبی جمع آوری مایعات اغلب اوقات در جراحی های اورولوژی مانند پروسیجر های سیستوسکوپی یا هیستروسکوپی استفاده می شود. سیستم جمع آوری مایعات معمولا شامل یک درپ(Drape)پشتیبان و انعطاف پذیر و کیسه جمع آوری مایعات است که با استفاده از کلمپ های ذکر شده در بالا، به انتهای قسمت نشیمن تخت جراحی یا ضمائم اورولوژی متصل می شود.

هد رست( جایگاه قرارگیری و استراحت سر)

از هد رست(head rest) در انواع پروسیجر های جراحی برای حمایت از سر بیمار استفاده می شود. هد رست یک وسیله کاربردی و پشتیبان است که ممکن است در پوزیشن های سوپاین، پرون و لترال برای عمل های عمومی، چشم پزشکی، گوش و حلق، نورولوژی و سایر تخصص های جراحی استفاده شود. این لوازم جانبی(تکیه گاه های سر) به طور معمول به دو انتهای تخت جراحی متصل می شوند.

هد رست( جایگاه قرارگیری و استراحت سر)

تکیه گاه های پا

تکیه گاه ها و موقعیت دهنده های پا، لوازم جانبی هستند که در پوزیشن های لیتوتومی، شکاف پا و پوزیشن ترندلنبرگ معکوس، به ایستادگی اندام های تحتانی بیمار کمک می کنند.

پد های پوزیشن دهنده

پد های پوزیشن دهنده اغلب به عنوان مکمل پد های رومیزی برای کمک به پوزیشن دهی مناسب بیمار استفاده می شوند. پد های پوزیشن دهنده، توانایی ایجاد پایداری و مدیریت فشار را در مراحل مختلف جراحی برای بیمار به وجود می آورند.

تخته های انتقال بیمار

تخته انتقال بیمار، در حین انتقال بیمار به تخت جراحی( قبل یا بعد از عمل)، از پاهای او پشتیبانی می کند. تخته انتقال بیمار به انتهای تخت جراحی متصل می شود.

افزونه های جانبی

افزونه های جانبی، که به آنها ضمائم عرضی یا چاقی نیز می گویند، الحاقیات مدولار ساخته شده به جهت بستن در کناره های تخت جراحی هستند تا عرض بیشتری را برای حمایت از بیماران چاق در حین عمل ایجاد کنند.

کنترل های تخت جراحی

کنترل های تخت جراحی از قبیل کنترل در دست جراح، کنترل در دست تیم بیهوشی و کنترل های پا (با هدف تغییر موقعیت قسمت های مختلف تخت جراحی) در انواع پروسیجر های جراحی استفاده می شود. نوعی از کنترل دستی وجود دارد که دارای دکمه های فرمان است و پوزیشن های مختلف تخت جراحی را با یک فرمان ایجاد می کند.

کنترل های تخت جراحی

 

پد های رومیزی

پد های تخت جراحی به گونه ای مخصوص طراحی شده اند تا مدیریت فشار را برای راحتی بیمار و پیشگیری از زخم های فشاری فراهم کنند. پد های رومیزی، در ضخامت ها و جنس های مختلفی، بسته به نیاز بیمار موجود هستند.

پد های رومیزی

 

تاپ های اشعه ایکس

تاپ های X-Ray برای تسهیل و تقویت تصویربرداری در طی پروسیجر جراحی طراحی شده اند. تاپ های اشعه ایکس رادیو لوسنت هستند و به طور معمول قابل جابجایی و خارج سازی هستند تا بتوانند به عمل های جراحی که نیاز به تصویربرداری با اشعه ایکس دارند، منتقل شود.

لوازم جانبی یکبار مصرف

لوازم جانبی یکبار مصرف ممکن است از ماسک های صورت جراحی تا بگ های جمع آوری مایعات متفاوت باشند. لوازم جانبی یکبار مصرف برای استفاده در یک پروسیجر طراحی شده و پس از استفاده و اتمام کار، دفع می شوند.

لوازم جانبی تخت جراحی بر اساس پروسیجر جراحی

بیهوشی

استفاده از بیهوشی در بسیاری از پروسیجر های جراحی رایج است. لوله گذاری(intubation) ممکن است به استفاده از بازوبند بیهوشی و صفحه اتر نیاز داشته باشد. بازوبند بیهوشی از بازوی بیمار هنگام تجویز داروی بیهوشی از طریق مایعات داخل وریدی (Intra Venous) پشتیبانی می کند. هدف استفاده از صفحه اتر، که به عنوان صفحه بیهوشی نیز شناخته می شود، پشتیبانی از درپ جراحی برای جدا کردن ناحیه عمل از قسمت بیهوشی برای کاهش خطر آلودگی است.

جراحی چاقی

هدف از جراحی های چاقی، کمک به کاهش وزن بیمار است. معمولاً برای جراحی چاقی از پوزیشن لیتوتومی در حالت ترندلنبرگ معکوس استفاده می شود. از پوزیشنرهای جدا کننده پا در جراحی چاقی استفاده می شود، زیرا دسترسی میدلاین به بیمار را با کنترل های مستقل برای ابداکشن / ادداکشن کامل به وجود می آورد و پوزیشن لیتوتومی بالا و پایین را فراهم می آورد. لوازم جانبی های دیگری که در پروسیجر های چاقی استفاده می شوند، شامل: سیستم جمع آوری مایعات، کشش پا، کش های تخت جراحی و تسمه های نگهدارنده زانو می باشد.

جراحی اعصاب

یک پروسیجر عصبی، شامل جراحی در سیستم عصبی، به ویژه مغز و نخاع است. در هنگام جراحی مغز و اعصاب برای قرار دادن بیمار در موقعیت صحیح، می توان از beach chair استفاده کرد؛ همچنین از ماسک صورت و نوار چانه یکبار مصرف نیز می توان برای نگه داشتن سر بیمار در طول عمل استفاده کرد. سایر لوازم جانبی تخت جراحی که در پروسیجر های عصبی رایج است، شامل: موقعیت دهنده های سر و الحاقات چشمی- گوشی- عصبی می باشد.

عمل چشم، گوش و حلق و بینی

پروسیجر چشمی، عملی است که بر روی چشم (های) بیمار انجام می شود، در حالی که عمل ENT(گوش و حلق و بینی) در سر و گردن او صورت می گیرد و به طور معمول، گوش، بینی و گلو را درگیر می کند. این نوع پروسیجر، ممکن است نیاز به لوازم جانبی مانند هد رست چشم- گوش-عصب داشته باشد.

جراحی ارتوپدی

پروسیجر های ارتوپدی برای درمان و اصلاح نواقص و بیماری های مربوط به سیستم اسکلتی-عضلانی، من جمله مفصل ها و ساختارهای مرتبط با آن انجام می شود. در جراحی ارتوپدی، از اتصالات تخت جراحی برای کشش اندام های تحتانی استفاده می شود. در بعضی از پروسیجر ها، ممکن است برای پوزیشن فالرز به beach chair نیاز باشد.

جراحی اطفال

جراحی اطفال، عملی است که روی نوزادان، کودکان و نوجوانان انجام می شود. لوازم جانبی تخت جراحی که ممکن است در پروسیجر جراحی اطفال مورد استفاده قرار گیرد، شامل: باند پیچی لگن برای گچ گیری بدن و پد پرینه برای پروسیجر های ارتوپدی در پوزیشن سوپاین می باشد.

جراحی اورولوژی

یک پروسیجر اورولوژیک، جراحی است که در سیستم ادراری انجام می شود. لوازم جانبی تخت جراحی مانند رکاب، تقسیم کننده پا و پایه نگهدارنده پا، معمولاً برای حمایت از پاهای بیمار در طی پروسیجر جراحی اورولوژی مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی عروقی

عمل جراحی عروق در عروق بدن(سرخرگ)، رگها(سیاهرگ) و سیستم لنفاوی بدن انجام می شود. در این پروسیجر ها ممکن است از یک کاتتر باز کننده عروق به عنوان لوازم جانبی برای ترمیم فیستول استفاده شود. همچنین از تسمه های ایمنی بیمار و آداپتورهای سایدریل نیز، ممکن است برای ایمنی بیمار استفاده شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.