مقالات آرا صنعت

قبل از انجام لیفت صورت آرزو داشتم که بدانم

Facelift

جنی پتینکین یک میکاپ آرتیست می باشد که در دهه پنجم زندگی خود، تجربه هایش را در رابطه با لیفت صورت با دیگران به اشتراک گذاشته است. او سال ها در زمینه زیبایی، ساخت برند، آرایشگری و نویسندگی تجربه و تخصص دارد. به همین دلیل شناخت زیادی روی روش های جوانسازی پوست مانند لیزر درمانی، بوتاکس، پلاکت، میکرونیدلینگ، لیفت و ... دارد. جنی معتقد بود که اگر این روش ها معجزه گر پوست نباشند، قطعا در افزایش زیبایی و بهبود نواقص صورت موثر خواهند بود.
در ابتدا او معتقد بود با افزایش سن تاثیرات انواع روش های جوانسازی مانند لیفت صورت نیز کاهش پیدا می کنند. اما زمانی که برای انجام جراحی زیبایی و لیفت پوست به پزشک مراجعه کرد، 50 سال سن داشت. به همین دلیل اکثر افرادی که او را می شناختند فکر می کردند که او دیوانه شده است، که می خواهد در این سن برای لیفت پوست صورت خود اقدام کند. جنی زمانی که با پزشک خود در این رابطه صحبت کرد، متوجه شد بهترین سن برای انجام جراحی لیفت پوست صورت سن 47 تا 53 سالگی می باشد. با این وجود جراح او به خوبی او را نسبت به نتایج لیفت آگاه نموده بود. زیرا ممکن است نتیجه مطابق با خواسته بیمار پیش نرود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با هر آنچه نیاز است در رابطه با لیفت صورت بدانید، به طور کامل آشنا کنیم.

عوارض احتمالی لیفت صورت

در برخی از مواقع ممکن است پس از لیفت صورت عوارض پیش بینی نشده ای بروز پیدا کند. به طور کلی در برخی از مواقع ممکن است برخی از اقدامات منجر به پیچیدگی و سختی جراحی لیفت شوند. به طور مثال جنی برای از بین بردن چین و چروک های صورت خود و برجسته نمودن گونه هایش از فیلرهای هیالورونیک استفاده نموده بود. به همین دلیل پیش از آن که برای لیفت پوست صورت خود اقدام کند، با یک پزشک مشورت نمود. او به جنی گفت که فیلرها ممکن است در بافت های گونه به خصوص در ماهیچه ها باقی بمانند و یا جمع شوند. بنابراین بهتر است هنگام جراحی بخشی از این فیلرها برداشته شود. زیرا پس از لیفت و کشیدن پوست ممکن است فیلرهای تزریق شده برآمده شوند.
از طرفی او به جنی گفته بود که در جراحی لیفت صورت از نخ بخیه جذبی استفاده می شود. بنابراین اثر این نخ ها از روی پوست محو می شوند، اما جای زخم ناشی از آن ها به طور کامل از بین نخواهد رفت. با این وجود استفاده غیر حرفه ای از نخ های بخیه می تواند منجر به بروز عارضه های پوستی شود. که در نهایت زخم های غیر طبیعی روی پوست ایجاد خواهد کرد.

احساس پشیمانی پس از لیفت صورت

جنی پس از انجام جراحی لیفت صورت هیچ گونه درد و ناراحتی جسمی نداشت. اما معتقد بود که از نظر روحی بسیار آسیب دیده است. زیرا زمانی که به چهره خودش در آینه نگاه می کرد، با یک فرد ناشناخته و غریبه روبرو می شد. به همین دلیل باور داشت که بیش از عوارض جسمی، عارضه های روحی این جراحی او را غافلگیر کرده اند. این احساس برای او بسیار آزاردهنده بود، به گونه ای که دچار حمله پانیک شد و برای کمک نیمه شب با پزشک خود تماس گرفت. این موضوع در صورتی اتفاق افتاده بود که پزشک او پیش از جراحی جنی را از بروز این مشکل مطلع کرده بود. اما او به دلیل تحقیقات بسیار زیادی که در این زمینه انجام داده بود، باور داشت که هرگز با این مشکل روبرو نخواهد شد.

تغییر ظاهر صورت پس از لیفت

نکته دیگری که جنی پس از لیفت صورت متوجه شد، تغییر ظاهر صورت و بیگانگی با آن بود. ورم های ایجاد شده روی صورت برای او غریبه بودند و جنی فکر می کرد که پس از مدت کوتاهی این تورم ها از بین می روند. بنابراین هر روز صبح که از خواب بلند می شد، به امید رفع این تغییرات مقابل آینه می ایستاد و به چهره خود نگاه می کرد. اما تغییرات چهره او نه تنها پس از یک هفته بلکه پس از یک ماه نیز از بین نرفتند.
پزشک او معتقد بود که این دوره یک ماهه پس از لیفت صورت "بیگانه کودک" نام دارد. زیرا چهره فرد جوان تر شده اما برای او کمی غیر طبیعی و غریبه به نظر می رسد. به طور کلی دوران نقاهت پس از جراحی لیفت صورت به چهار مرحله تقسیم بندی می شوند. مرحله اول هموستاز و مرحله دوم التهاب می باشد. در مرحله سوم و چهارم تغییرات کمی شدیدتر می شوند. به همین دلیل است که در چند هفته ابتدایی پس از لیفت با نوسانات مختلفی روبرو خواهید شد.

احساس غیر طبیعی بودن پوست پس از لیفت صورت

یکی دیگر از تجربیات جنی پس از لیفت صورت احساس عجیب و غریب شدن پوستش بود. او معتقد بود که پوست صورتش پس از لیفت به شدن نرم و صاف شده بود. به گونه ای که هنگام پاشیدن آب روی صورت خود لطافت پوست را احساس می کرد. به همین دلیل مراقبت های روتین پوستی را با خیالی آسوده کنار گذاشته بود. همچنین احساس می کرد که صورتش بی حس شده و تمام پوست سر و صورتش دچار خارش و کزکز شده اند. البته پزشک او معتقد بود که این نشانه ها کاملا طبیعی هستند و نشان دهنده روند بهبودی فوق العاده پوست می باشند. زیرا این علائم نشان دهنده رشد مجدد عصب های صورت هستند.

خوردن و خوابیدن پس از لیفت صورت

از آنجایی که پس از جراحی لیفت صورت حرکت ماهیچه های پایینی صورت محدود می گردد، بهتر است در هفته های اول از جویدن پرهیز شود. بنابراین در هفته های اول باید از غذاهایی که بسیار نرم هستند و نیازی به جویدن ندارند، استفاده شود. مسواک زدن این در این دوران بسیار سخت و پیچیده خواهد شد. زیرا باز کردن دهان و چرخاندن مسواک میان دندان ها فشار زیادی را متوجه ماهیچه های پایین صورت می نماید. از طرفی خوابیدن پس از جراحی لیفت نیز می تواند کار دشواری محسوب شود. زیرا ممکن است به دلیل سفت شدن ماهیچه ها، چشم ها تا چند وقت به طور کامل بسته نشوند. این موضوعات می توانند بسیار آزاردهنده و ناراحت کننده باشند. اما نکته قابل توجه این است که پس از چند هفته این مشکلات نیز تمام می شوند. بنابراین بهتر است قبل از اقدام برای جراحی لیفت عوارض پس از آن را به خوبی درک کرده و بپذیرید.

نتیجه گیری

به طور کلی شاید در روزهای ابتدایی پس از لیفت صورت احساس کنید که حتی تشخیص چهره گوشی همراهتان نیز شما را نمی شناسد. بنابراین این موضوع می تواند برای شما آزاردهنده باشد. اما فراموش نکنید که چهره شما جوان تر شده و این تغییر کاملا طبیعی و نرمال است. زیرا در حال حاضر زاویه فک جذاب تر، گونه های برجسته تر و همچنین پلک هایی صاف تر دارید. شاید چند ماه زمان نیاز باشد تا به این ویژگی ها دست پیدا کنید. اما در نظر داشته باشید که هر نوع جراحی به دوران نقاهت نیاز دارد. در طول دوران نقاهت پس از جراحی لیفت نیز احساس می کنید چهره شما عجیب شده است. 
شاید در روزها و هفته های اول پس از لیفت صورت احساس کنید که صورت شما هرگز به حالت عادی خود برنمی گردد. به همین دلیل اضطراب و ناراحتی های شما بیشتر خواهد شد. اما فراموش نکنید که وجود فردی حمایتگر می تواند در راحت تر گذراندن این دوران نقش بسیار موثری داشته باشد. از طرفی بهتر است پیش از اقدام برای جراحی تمامی این دغدغه ها و مشکلات را به خوبی بشناسید و به درک کافی نسبت به آن ها برسید. در این صورت می توانید دوران نقاهت پس از لیفت را راحت تر و با استرس کمتری پشت سر بگذارید. همچنین توجه داشته باشید که دوران نقاهت پس از این جراحی ممکن است چند ماه طول بکشد و شما برای مشاهده نتیجه دلخواه خود به یک سال زمان نیاز داشته باشید. 
 
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.