مقالات آرا صنعت

روانشناسی و درمان افسردگی ریزش مو

روانشناسی و درمان افسردگی ریزش مو

با توجه به بررسی تیم های بین المللی مراقبت از کاشت مو، مشخص شده که افسردگی می تواند از دلایل ریزش مو محسوب شود. این تحقیقات نشان می دهد که افسردگی در میان بانوان و آقایان می تواند با ریزش موی آن ها ارتباط داشته باشد. به طور کلی ا مشکلاتی مانند کاهش خطوط مو، نازک شدن آن ها، طاسی می توانند از مشکلات ناشی از افسردگی باشند. بنابراین استفاده از روش های درمان افسردگی می توانند به بهبود ریزش نیز کمک کنند. ریختن موها ممکن است در هر سنی میان بانوان و آقایان بروز پیدا کند. متخصصان پس از سال ها تحقیق ریزش شدید موها را ناشی از اختلالات هورمونی، افزایش سن، شرایط پزشکی و فیزیکی بدن می دانند. امروزه شواهد دیگری نیز وجود دارند که نشان می دهد مشکلات روانی نیز می توانند منجر به ریزش مو شوند. به همین دلیل افرادی که دچار بیماری های روانی هستند نیز ریزش شدید موها را تجربه می کنند.

انواع ریزش مو در افراد مختلف

انواع ریزش مو می تواند تاثیرات مختلفی روی بانوان و آقایان داشته باشد. دلیل ریزش می تواند عوارض ناشی از آن را تحت تاثیر قرار دهد. از طرفی انواع ریزش می تواند تاثیرات موقتی و یا دائمی روی فرد داشته باشد. به همین دلیل آکادمی پوست آمریکا معتقد است موارد زیر رایج ترین انواع ریزش می باشند.
آلوپسی آره آتا: یکی از شایع ترین انواع ریزش مو در میان جوانان آلوپسی آره آتا می باشد. افرادی که به موهای زائد لکه دار مبتلا هستند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این مشکل قرار دارند.
آلوپسی آندروژنتیک: این ریزش را معمولا به عنوان طاسی با الگوی مردانه می شناسند که معمولا در آقایان بروز پیدا می کند. ریزش ناشی از این مشکل به شکل M در میان سر ایجاد می شود.
تلوژن افلوویوم: این نوع ریزش مو معمولا به دلیل استرس ایجاد می گردد و از مرحله استراحت مو آغاز می شود.
تریکوتیلومانیا: این شرایط را نیز اختلال کشیدگی مو می نامند. هنگام بروز این شرایط موها در برابر کنده شدن مقاومت خود را از دست می دهند.
تریکورکسیس ندوزا: این اختلال موجب می شود تا موهایی که ضعیف تر هستند به سادگی از ناحیه میانی دچار شکستگی شوند.

ارتباط افسردگی و ریزش مو

افرادی که از بیماری های روانی رنج می برند، با مشکلات و عوارض بسیار گسترده ای روبرو هستند. ریزش مو نیز یکی از مشکلاتی است که معمولا در افراد مضطرب و افسرده دیده می شود. البته تا به امروز هیچ سند قطعی و مستقیمی مبنی بر تاثیر افسردگی بر ریزش موها ثبت نشده است. اما تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی پیش زمینه هایی دارند که منجر به ریزش شدید مو می شوند.
یکی از این عوامل استرس می باشد. زمانی که سطح استرس در بدن افزایش می یابد، موها نازک تر شده و در نهایت دچار کشیدگی و ریزش می شوند. از طرفی ریزش مو ممکن است به دلیل استرس و یا افسردگی ناشی از اتفاقات ناخواسته بروز پیدا کند. این اتفاقات شامل مرگ نزدیکان، شرایط جسمی نامناسب، مشکلات کاری و ... می شوند.
مصرف بیش از اندازه و دائم قرص های ضد بارداری نیز می توانند منجر به بروز نوعی افسردگی در فرد شود. زیرا تعادل هورمون های بدن را از بین می برد و احتمال ریزش مو را افزایش می دهد. بسیاری از افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند نیز دلیل اصلی ریزش شدید موهای خود را عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی می دانند.

درمان افسردگی ریزش مو

در صورتی که دچار ریزش مو ناشی از افسردگی هستید، ابتدا باید مطمئن شوید که موهای شما قابل بازیابی می باشند. در صورتی که امکان رشد مجدد موها وجود نداشته باشد، ممکن است به فکر کاشت مو بیفتید. در این روش موهای سالم از ناحیه اهداکننده برداشت می شوند و در قسمت هایی که دچار طاسی هستند، پیوند می گردند. امروزه استفاده از کاشت مو یکی از رایج ترین روش های درمان دائمی ریزش شدید مو محسوب می شود. معمولا هنگامی که ریزش به دلیل افسردگی و یا مشکلات ارثی باشد، این روش درمانی توصیه می گردد.

نظرات نهایی در ارتباط با افسردگی و ریختن موها

به طور کلی روش های دارویی متعددی برای درمان افسردگی ریزش مو وجود دارد، که هر کدام از آن ها با عوارض جانبی مشخصی همراه می باشند. بنابراین بهتر است برای انتخاب بهترین روش درمان و رفع این مشکل از یک پزشک متخصص کمک بگیرید. در این صورت مسیر بهبودی موفق تر و رضایت بخش تری خواهید داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.