مقالات آرا صنعت

راهنمای جامع چراغ های جراحی(چراغ سیالتیک)

چراغ های جراحی که به آن روشنایی جراحی یا چراغ اتاق عمل هم می گویند، به طور رایج در اتاق های عمل بیمارستان و مراکز جراحی سرپایی استفاده می شوند؛ اما کادر درمان نیز، در بخش های مختلف سراسر مرکز درمانی برای ایجاد نور با کیفیت بالا در پروسیجر ها از آنها استفاده می کنند. به طور مثال: اتاق های اورژانس، زایمان، اتاق های معاینه و هرجایی که پروسیجر های مختلف جراحی در آن به انجام می رسد. این نوع سیستم روشنایی، توسط پزشکان، جراحان و کادر جراحی بیشترین استفاده را دارد. هدف این سیستم، ایجاد دید مناسب در یک پروسیجر جراحی، و روشنایی موضع عمل می باشد. چراغ های جراحی می توانند ساعت ها نور روشن و بدون احساس گرمای بیش از حد را بر روی موضع جراحی و برای تیم جراحی در حال عمل فراهم کنند. انواع متنوعی از این چراغ ها برای ایجاد دید مناسب در حین جراحی موجود است؛ مثلا در معاینات پزشکی از چراغ معاینه استفاده می شود و در پروسیجر های جراحی از چراغ اتاق عمل.

تاریخچه چراغ های جراحی

قبل از اینکه انرژی الکتریکی لامپ های اتاق عمل را روشن کند، کادر درمان، از شمع ها به عنوان منبع نور در پروسیجر جراحی استفاده می کردند. علاوه بر این، جراحی ها در ساعات روشنایی روز انجام می شد تا جراحان بتوانند از نور طبیعی خورشید برای روشنایی استفاده کنند. چراغ های جراحی، از زمان کشف برق در سال 1879 برای بیش از یک قرن، آن طور که امروزه شناخته می شوند، تکامل یافته اند و  از آن زمان تا به امروز، تولید کنندگان چراغ های جراحی سرتاسر دنیا، به طور مداوم برای بهبود وضعیت روشنایی حین عمل، برای جراحان و کارکنان (operating room)OR تلاش می کنند.

انواع چراغ های جراحی

انواع مختلفی از چراغ های جراحی وجود دارد و هر یک از آن ها در روشنایی قبل، حین و بعد از عمل جراحی نقش خاصی را ایفا می کنند. چراغ ها را می توان براساس نوع لامپ یا وضعیت نصب، دسته بندی کرد. دو نوع لامپ موجود که امروزه در سیستم روشنایی جراحی استفاده می شود، شامل نوع معمولی (رشته ای) و LED (دیود ساطع کننده نور) می باشد. چراغ های جراحی را می توان روی سقف و دیوار نصب نمود و یا اینکه به صورت ایستاده و پرتابل باشند. بسته به مدل آن، چراغ جراحی را می توان در هر سه موقعیت، استفاده کرد. چراغ سقفی را می توان روی یک نقطه با مرکزیت ثابت در سقف اتاق عمل نصب نمود و به همین ترتیب، چراغ های دیواری بر روی دیوار اتاق عمل نصب می شوند. باید توجه داشت که چراغ های دیواری بیشتر برای اهداف معاینه ای استفاده می شوند تا اهداف جراحی. برای تحرک بیشتر، چراغ های جراحی پرتابل، مستقل هستند و معمولاً روی چرخ می باشند و همین ویژگی، آنها را قادر می سازد از اتاقی به اتاق دیگر منتقل شوند. چراغ های متحرک اغلب در معاینات استفاده می شوند. هر سه نوع  موقعیت های نصبی گفته شده، نقش مهمی در روشن کردن محل جراحی در طی عمل ایفا می کنند.

الزامات چراغ های جراحی

چراغ های جراحی بسته به نوع، مارک و مدل سیستم روشنایی نیاز های متفاوت دارند. روشنایی سر چراغ جراحی در Lux اندازه گیری می شود و به طور معمول از 160,000 Lux تجاوز نمی کند. ابعاد تقریبی برای قطر سر چراغ سبک وزن، 400-700 میلی متر و وزن تقریبی آن 45 کیلوگرم می باشد و وزن آن می تواند بسته به تعداد هد(سر)های متصل به سیستم متفاوت باشد. طول عمر چراغ جراحی با مقدار L70 آن اندازه گیری می شود، یعنی مدت زمانی که نور ادامه دارد تا روشنایی آن  به 70٪ از مقدار اصلی، از موقع شروع استفاده برسد. چراغ های جراحی امروزه، معمولاً بین 40 تا 60 هزار ساعت  پس از شروع استفاده از آن دوام می آورند. تجهیزات جانبی چراغ های جراحی

از لوازم جانبی چراغ های جراحی به عنوان مکمل استفاده می شود و بعد از خرید و نصب اولیه آن، به سیستم نوری اتاق عمل اضافه می شوند. لوازم جانبی شامل محصولات مختلفی می شود، اما برخی از محصولات معمولاً با خرید سیستم، به طور کامل در دسترس مشتری قرار می گیرند. ویژگی های مهم لوازم جانبی سیستم، شامل توانایی افزودن نور محیط به جایگاه نصب سیستم چراغ، امکان افزودن دوربین با قابلیت جابجایی در زاویه های دلخواه برای اهداف ضبط و یا آموزش، توانایی افزودن یک مانیتور یگانه یا دوگانه، یا توانایی افزودن سپر تابش امواج رادیویی می باشد. سایر لوازم جانبی ممکن است شامل پوشش های استریل دسته نور باشد(برای جابجایی و جهت دهی چراغ های جراحی) که می تواند برای حفظ محیطی استریل در جایی که جراح هنوز موقعیت، شدت و اندازه نور را تنظیم نکرده است، مورد استفاده قرار بگیرد.

از کجا چراغ های جراحی را تهیه کنیم؟

از آنجا که نورپردازی اتاق عمل پیچیده و غالباً سفارشی است، خرید این تجهیزات می تواند روندی چند مرحله ای باشد. تشخیص و اطمینان از اینکه اتاق عمل ما، نوع جراحی نور را لازم دارد یا نوع معاینه ای، عامل اصلی خرید موفقیت آمیزمان می باشد. کارشناسان مسئول خرید تجهیزات برای تأسیساتشان، ممکن است موقع تصمیم گیری در مورد خرید سیستم های روشنایی جراحی مورد نظرشان، عواملی مانند مارک تجاری، پشتیبانی خدمات، هزینه بلند مدت و کوتاه مدت و عمر چراغ را در نظر بگیرند. به طور معمول، نماینده فروش یا توزیع کننده، با ارائه خدمات مشتری پسند، روند خرید را تسهیل می کند.

چراغ جراحی و دسته حرکتی آن

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.