مقالات آرا صنعت

ده مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن

Medical skills

پزشک شدن رویایی است که شاید افراد بسیار زیادی در سر می پرورانند. اما قطعا پزشک شدن کار ساده ای نیست و برای رسیدن به این رویا باید به سختی تلاش کنید. علاوه بر درس خواندن و پذیرش در دانشگاه های پزشکی، باید مهارت های لازم برای پزشک شدن را نیز بیاموزید. در صورتی که بتوانید مهارت های ضروری برای پزشک شدن را در خود تقویت نمایید، قطعا می توانید از نظر شغلی، مالی و اجتماعی در جایگاه فوق العاده ای قرار بگیرید. فراموش نکنید که این مهارت ها دقیقا همان چیزهایی هستند که شما برای پزشک شدن به آن ها نیاز دارید. بدون یادگیری این مهارت ها قطعا در مسیر پزشکی با شکست مواجه خواهید شد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با ده مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن به طور کامل آشنا کنیم.

تقویت ارتباطات مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن

اولین مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن داشتن ارتباط قوی و تاثیرگذار است. ارتباط با مخاطب در هر شغلی به خصوص پزشکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برنامه روزانه یک پزشک شامل ارتباط او با بیماران و همکارانش می باشد. به همین دلیل در صورتی که مهارت ارتباطی ضعیفی داشته باشد، قطعا با سختی های زیادی روبرو خواهد شد و در نهایت شکست خواهد خورد. به طور مثال تفسیر جواب آزمایش برای بیمار کاری است که هر پزشک تازه کاری به راحتی می تواند آن را انجام دهد. اما تنها یک پزشک ماهر است که می تواند بهترین لحن را برای اعلام آن به بیمار تشخیص دهد. از طرفی او می تواند در کنار حفظ روحیه بیمار، تمامی دستورالعمل های ضروری را نیز برای او توضیح دهد. فراموش نکنید که اگر نتوانید به درستی با همکاران و بیماران خود ارتباط برقرار کنید، قطعا پزشک خوبی نخواهید شد.

اهمیت هوش هیجانی را فراموش نکنید!

تقویت هوش هیجانی نیز دومین مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن است. این مهارت به پزشک کمک می کند تا درک و درایت کافی هنگام برخورد با بیماران داشته باشد. شغل پزشکی به گونه ای است که در برخی از مواقع پزشک باید خبرهای ناگوار و بسیار دردناکی را به بیماران و یا خانواده او اطلاع دهد. بنابراین اگر نتواند با بلوغ عاطفی و درک شرایط آن ها این خبر را بیان کند، قطعا نمی تواند در جایگاه حرفه ای شغل خود قرار بگیرد. به طور مثال زمانی که فرد دچار بیماری لاعلاج و غیر قابل درمانی شده باشد، پزشک باید این موضوع را به بیمار و یا خانواده او اطلاع دهد. این اطلاع دهی باید به گونه ای باشد که در کنار همدلی و درک پزشک، حرفه ای بودن او نیز به طور کامل حفظ شود.

مهارت حل مسئله نیاز ضروری یک پزشک موفق

اگر می خواهید پزشک ماهر و حرفه ای باشید، باید بتوانید مهارت حل مسئله را در خود تقویت نمایید. در بسیاری از مواقع نتیجه گیری های پزشکی مانند یک مسیر کارآگاهی می باشد. بنابراین باید بتوانید سرنخ ها و شواهد موجود را جمع آوری نمایید و از طریق آن ها به نتیجه دست پیدا کنید. سپس با توجه به آن بهترین راه حل را برای رفع مشکل پیشنهاد دهید. قطعا داشتن مهارت های تخصصی در زمینه پزشکی برای تشخیص نتایج از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما توانایی تجزیه و تحلیل آن ها برای تشخیص مشکل میز بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین شما به عنوان یک پزشک حرفه ای باید بتوانید خارج از چارچوب تخصصی نیز فکر کنید و از نگاهی متفاوت به نتایج نگاه کنید. در این صورت می توانید بهترین راه حل را برای رفع مشکل ارائه دهید.

توجه به جزئیات را از یاد نبرید!

چهارمین مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن توجه به جزئیات است. هنگامی که یک بیمار به مطب پزشک مراجعه می نماید، او باید بتواند تمامی جزئیات مانند سابقه پزشکی، آلرژی، شرایط جسمی، جواب آزمایش، داروهای مصرفی و ... را به خوبی مورد بررسی قرار دهد. عدم توجه به کوچک ترین جزئیات می تواند مشکلات زیادی را متوجه بیمار نماید. به همین دلیل است که توانایی ارزیابی جزئیات توسط پزشک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طور مثال زمانی که بیمار به داروی خاصی حساسیت داشته باشد، نباید آن را مورد استفاده قرار دهد. بنابراین هنگامی که بیمار را ویزیت می نماید، به خوبی نسبت به این موضوع آگاهی دارد. حتی اگر روز بسیار پرکاری را پشت سر گذاشته باشد، نباید از وجود این موضوع غافل شود. زیرا همین موضوع به ظاهر کوچک می تواند آسیب های جدیدی را متوجه بیمار نماید.

قدرت تصمیم گیری مهم ترین مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن

توانایی تصمیم گیری در شرایط حساس نیز یک مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن محسوب می شود. تصمیمات بالینی برای مراقبت از بیمار از مهم ترین تصمیمات پزشکی محسوب می شود. به همین دلیل پزشک باید بتوانید مسئولیت بیمار را به خوبی بر عهده بگیرد و به خوبی با بیمار ارتباط برقرار نماید. مدیریت نمودن روند بهبودی بیمار، شرایط درمان او و توجیه خانواده بیمار از مهم ترین مسئولیت های یک پزشک می باشد. بنابراین در صورتی که نتواند در این کار موفق شود، قطعا حرفه شغلی او با مشکل روبرو خواهد شد. از طرفی یک پزشک ماهر باید بتواند در شرایط بحرانی به سرعت تصمیم گیری نموده و در عین حال بهترین تصمیم را بگیرد. به طور مثال زمانی که در اورژانس مشغول به کار هستید، ممکن است بیمار شما حال بسیار خوبی داشته باشد. اما به طور ناگهانی دچار شرایط بسیار بدی شود. در این صورت شما باید به عنوان پزشک شرایط را کنترل نموده و به سرعت تصمیم گیری نمایید

حرفه ای بودن از مهم ترین ویژگی های پزشکان ماهر

از دیگر ویژگی های یک پزشک ماهر، حرفه ای بودن او می باشد. قطعا در زمان هایی که احساس خستگی، ناراحتی، استرس و ... غالب است، برخورد درست و منطقی با دیگران کار سختی خواهد شد. اما یک پزشک ماهر باید بتواند در بدترین شرایط جسمی و روحی نیز، بهترین برخورد را با بیماران خود داشته باشد. از طرفی هیچ موضوعی نباید توانایی پزشک را تحت تاثیر قرار داده و روند درمان را با خطر مواجه نماید. از مهم ترین نشانه های حرفه ای بودن یک پزشک می توان به موارد زیر اشاره داشت.
  • داشتن رفتار کاملا محترمانه و مودبانه با تمامی بیماران
  • عدم استفاده از خشونت کلامی و فیزیکی هنگام برخورد با بیماران
  • اطمینان از رعایت تمامی استانداردهای مراقبتی و بالینی توسط خود و پرستاران بیمار
  • ایجاد احساس راحتی در بیماران برای بیان تمامی مشکلات جسمی و روحی
  • داشتن درایت و بلوغ عاطفی هنگام ارتباط با بیماران

پزشک ماهر باید توانایی کار تیمی داشته باشد!

توانایی کار تیمی نیز ضروری ترین مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن است. در این حرفه، پزشک باید بتوانید با پرستاران، همکاران و بیماران خود به خوبی ارتباط برقرار نماید و یک روند مشخص را به همراه آن ها مدیریت نماید. به طور مثال زمانی که یک تروما و حادثه دلخراش در خارج از بیمارستان بروز پیدا می کند، پزشک باید به سرعت با سایر پزشکان هماهنگ شود تا بتوانند درمان وسیع تری را ارائه دهند. در صورتی که پزشک در کار تیمی مهارتی نداشته باشد، قطعا روند درمان بیمار با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد.

پزشک ماهر باید توانایی رهبری داشته باشد

قدرت رهبری از دیگر ویژگی های یک پزشک ماهر است. در برخی از مواقع ممکن است شرایط بیمار و روند درمان آن بسیار سطحی بوده و به راحتی قابل حل باشد. اما در بسیاری از مواقع نیز ممکن است با بیمار اورژانسی برخورد نمایید که شرایط جسمی بسیار حاد و خطرناکی دارد و برای درمان او نیز نیاز به تصمیم گیری های بسیار حساس می باشد. در این شرایط معمولا تمامی پرستاران و پزشکان همکار منتظر نظر پزشک متخصص هستند. در این صورت او باید بتواند به خوبی تیم را رهبری نموده و مسئولیت هر فرد را برای او شرح دهد. از طرفی باید بتواند تمامی مهارت ها و تکنیک های ضروری در حرفه تخصصی خود را به دانشجویان و کارآموزهای خود بیاموزد.

انعطاف پذیری حساس ترین مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن

شاید با خودتان فکر کنید که انعطاف پذیری مهارت مهمی در پزشکی نیست. اما بهتر است بدانید که این ویژگی یک کیفیت در حرفه پزشکی محسوب می شود. این ویژگی علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا در زندگی خود فرد قوی تری باشید، به شما کمک می نماید تا پزشک ماهر و موفق تری شوید. زیرا شما به عنوان یک پزشک ممکن است در معرض شرایطی قرار بگیرید که با روحیات شما سازگاری ندارند.
بنابراین انعطاف پذیری می تواند حساس ترین مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن محسوب شود. زیرا شما در ابتدای کار خود ممکن است با موضوعاتی مواجه شوید که به شدت شما را ناراحت و آزرده می نماید. اما با این وجود باید بتوانید شرایط را به خوبی مدیریت نموده و بهترین تصمیم را بگیرید. واکنش شما به عنوان یک پزشک در این شرایط از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و میزان درایت شما را به نمایش می گذارد. در این گونه شرایط باید بتوانید به دور از احساسات و نظرات شخصی بهترین و مناسب ترین تصمیم را برای درمان بیمار اتخاذ نمایید.

توانایی یادگیری دیگر مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن

آخرین مهارت کلیدی مورد نیاز برای پزشک شدن که تقویت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، افزایش توانایی یادگیری می باشد. با توجه به این موضوع که دایره دانش در هر تخصصی بسیار گسترده است، هر چقدر دانش شما بیشتر شود باز هم نکاتی وجود دارند که شما نمی دانید. بنابراین اگر می خواهید به یک پزشک ماهر و متخصص تبدیل شوید، نباید دانش خود را محدود نگه دارید. از طرفی بدن انسان از پیچیدگی های فوق العاده حساسی برخوردار است و قطعا همه چیز را در رابطه با آن نمی دانید. به همین دلیل اگر می خواهید پزشک بسیار ماهر و حرفه ای باشید، بهتر است دانش خود را نسبت به بدن انسان به طور دائم گسترش دهید. نیازی نیست که در تمامی زمینه ها به علم کامل برسید، چون این موضوع تقریبا غیر ممکن است. تنها کافی است علم و دانش خود را در زمینه تخصصی خود و حوزه های مرتبط با آن تقویت نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.