مقالات آرا صنعت

تخت دندانپزشکی چیست؟

تخت دندانپزشکی

آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که تخت ایمپلنت، تخت جراحی دندانپزشکی و تخت جراحی ایمپلنت می‌بایست چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

چه امکاناتی برای پزشک در تخت دندانپزشکی ضروری است؟ آیا خرید تجهیزات مختلف و مدرن توسط پزشک می‌تواند در فرآیند جراجی و دندان پزشکی موثر باشد؟ قیمت تخت دندانپزشکی چگونه تعیین می‌شود؟

این سوالات و سوالاتی از این دست جزو مهم‌ترین سوالاتی است که در ابتدای ساخت و تجهیز مطب دندانپزشکی به ذهن پزشکان می‌آید و حتی در برخی از موارد بیماران پس از مراجعه به دندان پزشک با این مسئله بر خورد می‌کنند که نقش تخت دندانپزشکی در فرآیند عمل آن‌ها چه بوده است؟

آیا تخت جراحی ایمپلنت توانسته در طول فرایند جراحی آن‌ها را نسبت به قرارگیری درست بدنشان آسوده کند؟

این سوالات چه برای بیمار و چه برای پزشک از زوایه‌های متفاوتی مطرح می‌شود از این رو می‌توان گفت که تخت جراحی داندانپزشکی یکی از مهم‌ترین نیازها در یک مطب دندانپزشکی است. از این رو بررسی کامل انواع تجهیزات، امکانات، ویژگی‌ها و… می‌تواند به افراد کمک کند تا انتخاب ی خوب و شایسته داشته باشند.

زیرا انتخاب درست علاوه بر کمک شایسته به پزشکان در انجام دادن فرآین درمانی برای بیمارانی که در فرآیند درمان هستند راحتی و آسایش را به همراه می‌آورد. در کنار این مسائل قیمت تخت دندانپزشکی یا تخت ایمپلنت نیز مطرح می‌شود. پزشکان هنگام خرید تخت دندانپزشکی یا تخت ایمپلنت و این قبیل تجهیزات همواره با چالش‌ها و سوالات گوناگونی روبرو می‌شوند. ما در این مقاله می‌خواهیم به این سوالات پاسخ مناسبی بدهیم. سپس در یک نگاه کلی ویژگی‌های یک تخت جراحی بیمارستانی یا تخت جراحی ایمپلنت را بشناسیم.

دندان

دندان یکی از زیباترین و حیاتی‌ترین اعضای بدن است. دندان علاوه بر زیبایی ظاهری که به افراد می‌دهد می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا با جویدن درست غذا‌های مختلف تغذیه مناسبی داشته باشند. دندان‌ها ساختارهای سفید رنگ درون دهان بر روی آرواره‌ها هستند که در بسیاری از مهره داران وجود دارد. در میان مهره داران شاید به جز انسان باقی به از آن برای خوردن، جویدن و تکه تکه کردن خوراک استفاده می‌کنند اما در انسان‌ها این مهم برای زیبایی نیز است. انسان دارای دندان شیری در دوران کودکی و دندان اصلی یا دایمی در طول عمر خود است.

علاوه بر این دندان‌ها نقش مهمی در تلفظ اواها در انسان‌ها دارند. پزشکان توصیه می‌کنند که افراد به صورت حداقلی هر روز دو بار اقدام به نخ دندان کشیدن و مسواک زدن کنند.

حفظ و نگه داری از دندان نقش مهمی در سلامت آن‌ها دارد اما با این وجود تعدادی از دندان‌ها در طول مدت زماندچار تخریب می‌شوند. در این صورت پوسیدگی در دندان رخ می‌دهد. در طول فرآیند درمان پوسیدگی دندان افراد پس از مراجعه به دندان پزشک، از تخت ایمپلت یا تخت دندان پزشکی استفاده می‌نمایند و می‌توان گفت مهم‌ترین وسیله‌ای که ان‌ها پس از مراجعه با دندان پزشک از آن استفاده می‌کنند تخت دندانپزشکی است. در ادامه به بررسی انواع پوسیدگی در دندان‌ها خواهیم پرداخت و سپس ویژگی‌های یک تخت دندانپزشکی مناسب را با هم مرور خواهیم کرد. پس همراه ما باشید.

پوسیدگی دندان

برای ایجاد وسیدگی در دندان وجود چندعامل را می‌تواند نام برد اما مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

باکتری

فراورده‌های قندی و اسیدی

زمان

باکتری منشا پوسیدگی دندان

باکتری‌های گوناگونی در دهان انسا وجود دارد که می‌تواند عاملی برای پوسیدگی در دندان‌ها شود. مهم‌ترین و معروف‌ترین باکتری که باعث ایجاد پوسیدگی در دندان می‌شود عبارت است از استرپتوکوک میوتانس. شاید بارو کردنی نباشد اما دهان انسان یکی از منابع وجود باکتری است. البته میزان باکتری در دهان انسان‌ها متفاوت است. اما واضح است که هر دهانی که باکتری‌های بیشتری را در خود جای دهد امکان ایجاد پوسیدگی دندان در آن بیشتر است.

فرآورده‌های قندی

هر موجود زنده برای ادامه‌ی حیات نیاز به مواد غذایی دارد. استروپتوک میوتانس نیز برای ادامه‌ی زندیگ خود در دهان از قند تغدیه می‌کند. از این رو خوردن بیش از حد قند می‌تواند باعث شود که تعداد این باکتری در دهان افزایش یابد. در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان بالاتر می‌رود

زمان

زمان شاید یکی از مهم‌ترین عوامل در پوسیدگی دندان باشد. به همین خاطر است که اکثر دندان پزشکان در مراجعه نخست و در زمانی که بیمار آن‌ها بر روی تخت دندانپزشکی یا تخت ایمپلنت خوابیده است و احتمالا در می‌کشد از او می‌پرسند به صورت روزانه چندبار مسواک می‌زند. زیرا هر چه بیشتر این باکتری‌ها در دهان بمانند می‌تواند تخریب بیشتری را ایجاد نمایند. پس یادمان باشد پس از غذا خوردن زمان زیادی نداریم نه برای درمان و نه برای از بین بردن باکتری ها.

تخت دندانپزشکی

تخت دندانپزشکی از نظر شکل ظاهری به هیچ عنوان شبیه به یک تخت عادی یا حتی یک تخت برقی مجهز در بیمارستان یا انواع کوناگون و مختلف تخت بیمارستانی نیست. همانطور که پیشتر اشاره شد، با توجه به اینکه فرایند درمان و از بین بردن پوسیدگی در دندان یک کار بسیار تخصصی است و در طول انجام فرآیند و حتی پیش و بعد از آن امکان وجود دارد که بیمار درد و رنج داشته باشد، ایجاد یک مکان راحت برای او از اولیت هاست.

بنابراین طبیعی است متخصصان حوزه‌ی تجهیزات پزشکی درصدد ایجاد تخت داندانپزشکی و تخت ایمپلنت مجهز باشند تا بیمار درمان راحت‌تری داشته باشد. تخت جراحی دندان پزشکی یا تخت جراحی ایمپلنت بیشتر از آنکه یک تخت باشد، یک اتاق مجهز شخصی متحرک جهت کمک به پزشک و بیمار است. به همین دلیل ممکن است قیمت تخت دندانپزشکی با قیمت سایر تخت‌های پزشکی تفاوت زیادی داشته باشد. نیاز بیمار و پزشک در کنار هم به تخت جراحی دندان پزشکی باعث می‌شود که خرید تخت دندانپزشکی به یک امر ضروری تبدیل شود. با تمام این تفاسیر تخت جراحی دندانپزشکی باید ویژگی‌هایی داشته باشد که هم کار پزشک را تسهیل و هم آرامش بیمار را تضمین کند.

ویژگی های تخت جراحی دندانپزشکی

در درجه اول باید توجه داشت که خرید تخت دندانپزشکی باید گامی مناسب برای بدست آوردن آرامش خاطر بیمارو راحتی کار برای پزشک باشد. بیماری که از درد دندان رنج می‌برد با توجه به عمیق بودن عجیب بودن میزان درد به اندازه کافی فکر، ذهن و جسم‌اش درگیر بیماری است. به همین دلیل هنگامی که بیمار جهت معاینه و درمان برروی تخت دندانپزشکی قرار می‌گیرد باید به طور کامل احساس آرامش کند. بنابراین یک تخت دندانپزشکی یا تخت امیپلنت باید ویژگی‌های ظاهری، فیزیکی و فنی ویژه‌ای داشته باشد تا بتوان نسبت به خرید مطمئن آن برای تجهیز یک مطب دندانپزشکی اقدام کرد

ویژگی‌های ظاهری تخت جراحی دندانپزشکی

برای آنکه بیمار در حین درمان و دندانپزشکی احساس راحتی داشته باشد بالشت‌های تخت جراحی دندان پزشکی باید از انعطاف و نرمی مناسبی برخوردار باشند. توجه به انعطاف، نرمی، وجود امکانات و راحتی بالشت‌های تخت دندانپزشکی نکته‌ای است که می‌تواند فرد را به خرید تخت دندانپزشکی مناسب تشویق و وادار کند. از این رو ما به خریداران تخت دندان پزشکی توصیه می‌کنیم به هنگام خرید تخت جراحی دندانپزشکی به این نکته توجه نمایند که راحتی بیمار در اولیت باشد. البته یکی از مورادی که می‌تواند به راحتی بیمار کمک کند وجود نرمی، انعطاف و راحتی در تخت جراحی دندانپزشکی است. شاید از نظر هزینه‌ای در ابتدا این خرید هزینه‌ی زیادی داشته باشد اما قیمتی که بابت خرید تخت دندانپزشکی پرداخت می‌کنید می‌تواند راحتی بیماران و راحتی پزشکان را به هنگام کار در پی داشته باشد.

هنگام خرید تخت دندانپزشکی باید به پوشش خارجی بالشت‌ها نیز توجه کرد. جنس روکش تخت بیمارستانی یا تخت جراحی دندانپزشکی باید به گونه‌ای ساخته و طراحی شود که بتوان آن را هر زمان به راحتی تمیز و ضدعفونی کرد. چرم مصنوعی با کیفیت به کار رفته در ساخت تخت می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای خرید تخت ایمپلنت باشد. استفاده از روکش چرم مصنوعی علاوه کاهش قیمت تخت دندانپزشکی، به دستیاران دندان پزشک امکان نظافت راحت¬تری را با کمک دستمال مرطوب و یا شوینده می‌دهد.

ویژگی‌های فیزیکی و فنی تخت دندان پزشکی یا تخت جراحی دندان پزشکی

جهت راحتی و افزایش رفاه بیمار، دندان پزشکان بهتر است هنگام خرید تخت دندان پزشکی یا تخت جراحی دندان پزشکی به وجود ارتفاع و عرض مناسب تخت توجه کنید. تخت دندان پزشکی می‌باست به گونه‌ای باشد که بیشتر افراد بتوانند بر روی آن نشسته و فرآیند درمانی خود را طی کنند. علاوه بر این در تخت جراحی ایمپلنت می‌بایست نور کافی نیز وجود داشته باشد. همچنین می‌بایست تجهیزات دیگری که مورد نیاز برای انجام فرایند‌های خصوص دندان پزشکی است نیز در دسترس پزشک قرار گیرد.

موتورهای تخت جراحی دندان پزشکی می‌بایست به گونه‌ای باشند که توسط پزشک قابلیت کنترل را داشته باشد. یکی دیگر از ویژگی‌های تخت ایملنت را می‌بایست پدال نامید. وجود پدال‌ها می‌تواند به پزشک کمک کند تا زاویه‌ی بیمار را تغییر دهد و به راحتی به دندان پوسیده‌ی او دسترسی داشته باشد.

نور یکی دیگر از ویژگی‌های مهم در تخت جراحی ایمپلنت است. نور می‌بایست نور سفید، سرد و بدون هیچ گونه سایه باشد تا پزشک بتواند به صورت کامل و واضح دندان‌ها و وضعیت پوسیدگی را ببیند. مرسوم است که شدت نور در این تخت‌ها بین ۲۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ لوکس قابل تنظیم است. دوش آب لیوان و کاسه کراشوار از دیگر امکاناتی است که در طول فرایند درمانی بیما بر روی تخت دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اندازه، گودی و طراحی این کاسه می‌بایست به صورت ی باشد که بیمار بتواند به صورت منظم و طبق صلاحدید پزشک نسبت به تخلیه و شسشتوی دهان خود اقدام نماید.

بخش فنی مهم دیگر در تخت دندانپزشکی، میز دستار است که در آن نگهدارنده‌های مختلفی وجود دارد که تجهیزات، لایت کیور، پورآر و… در آن جانمایی می‌شوند. همچنین بخش دیگر که می‌تواند بر روی نتیجه‌ی نهایی موثر باشد سیستم ساکشن است. اگر سیستم ساکشن در تخت دندان پزشکی به صورت باشد که ویژگی‌های مناسب را برای تخلیه سریع داشته باشد، پزشک از قدرت دید بالاتری برخوردار خواهد بود و فرآیند درمان بهتر صورت می‌پذیرد.

نتیجه گیری

خرید تخت دندانپزشکی یا تخت جراحی دندان پزشکی یک کار پیچیده است. زیرا می‌تواند بر حال و روز بیمار و روند بهبود آن با توجه به سختی بیماری موثر باشد. ویژگی‌هایی مانند جنس تخت، بالش، زیرپایی ویژگی‌های ظاهری و… هر کدام علاوه بر ایجاد فضایی مطلوب برای بیمار، می‌توانند در روند بهبود او موثر باشند. علاوه بر این ویژگی‌هایی فنی نیز می‌تواند بر روی عملکرد پزشک موثر باشد. پس برای خرید تخت دندانپزشکی مناسب می‌بایست نیازمندی دو طرف بیمار و پزشک مورد بررسی قرار گیرند. علاوه بر این قیمت تخحت دندان پزشکی بستگی مستقیم به امکاناتی که در اختیار می‌دهد بستگی دارد.

شرکت آرا صنعت، یکی از تولید کنندگان نمونه‌ی تخت دندانپزشکی در ایران است. تولیدات این شرکت که از کیفیت بالایی برخوردار هستند زیرا در تمامی مراحل تولید این تخت ها، کنترل کیفی بر روی ان صورت می‌گیرد. تخت ایمپلنت و تخت جراحی دندانپزشکی این شرکت در حال حاضر مورد تایید دندان پزشکان حاذق و توانمند ایران است و در حال حاضر رد بیساری از مجموعه‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما اگر برای تجهیز ساختمان پزشکی خود نیاز به تخت جراحی دندانپزشکی دارید می‌توانید با ما در تماس باشد. کارشناسیان ما ضمن راهنمایی شما و معرفی نمونه‌های مختلف تخت دندان پزشک به شما کمک می‌کنند تا بهترین تجربه را از خرید داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.