مقالات آرا صنعت

تجهیزات زیبایی پوست و صورت چگونه اند؟

صندلی برقی پوست و مو و زیبایی مدل پانته آ A کد1001

زیبایی پوست و صورت چگونه بدست می­آید؟ به جرات می­توان گفت این سوال مهم­ترین سوالی است که هنگام صحبت از زیبایی پوست و صورت برای همه انسان­ها مطرح می­شود. با توجه به اینکه پوست صورت بیشترین اثر بر زیبایی ظاهری افراد را دارد، تلاش­هایی زیادی برای مراقبت و زیبایی پوست و صورت انجام می­شود. علاوه بر آن پوست بزرگترین عنصر دفاعی بدن در مقابل تهدیدات خارجی می­باشد و مراقبت از آن به نوعی تضمین سلامتی و شادابی بدن است. بنابراین طبیعی است که انسان از گذشته تا امروز برای افزایش سطح سلامتی بدن و زیباسازی چهره، به دنبال راهکاراهایی برای مراقبت از پوست باشد. در گذشته روش­های مختلفی برای زیبایی پوست و صورت مورد استفاده قرار می­گرفت که کارایی آن­ها آنقدر چشم­گیر و فوری نبود. اما این روزها پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده که شرکت­های تولیدکننده تجهیزات پزشکی به سراغ طراحی تجهیزات تخصصی برای زیبایی پوست و صورت، بروند. اما این تجهیزات مرتبط با زیبایی پوست و صورت کدام­اند و اساسا چگونه باعث زیبایی پوست و صورت می­شوند؟ در این یادداشت می خواهیم برخی از مهم­ترین تجهیزات زیبایی پوست و صورت و چگونگی کارکرد هر یک را مورد بررسی قرار دهیم.

تجهیزات پزشکی چیست و چرا وجود آن­ها ضروری است؟

تجهیزات پزشکی که شامل ابزار، مواد، وسایل و ماشین­­های مخصوص در حوزه پزشکی است، این روزها به یک بخش جداناپذیر از علوم پزشکی تبدیل شده­اند. به گونه­ای که بسیاری از کارها در پزشکی بدون حضور این تجهیزات امکان­پذیر نخواهد بود. از این تجهیزات برای تشخیص، پیشگیری، پایش، تسکین، درمان، کاهش بیماری و تحقیق و بررسی در کنار جلوگیری از صدمات احتمالی به بیمار استفاده می­شود. همچنین پزشکان و متخصصین حوزه­های مختلف پزشکی با استفاده از این تجهیزات و وسایل، توانایی بهتری در تشخیص بیماری و کنترل فرآیند درمان خواهند داشت. همه این­ها باعث می­شود تا از سمت پزشکان و متخصصین برای استفاده از تجهیزات پزشکی در شاخه­های مختلف علوم پزشکی تمایل بیشتری وجود داشته باشد. با توجه به کاربرد­های فراوان تجهیزات پزشکی، باید گفت که یکی از وسیع­ترین استفاده از این تجهیزات، مرتبط با حوزه زیبایی پوست و صورت است.

اهمیت تجهیزات زیبایی پوست و صورت

همانطور که گفته شد تجهیزات پزشکی کاربرد­های زیادی در حوزه­های گوناگون پزشکی دارند که باید گفت یکی از مهم­ترین آن­ها حوزه پوست و صورت می­باشد. یک متخصص پوست و زیبایی با استفاده از تجهیزات مرتبط با زیبایی پوست و صورت می­تواند بیمار خود را به بهترین حالت ممکن درمان کند. به عبارتی دیگر این وسایل نقش موثری در فرآیند درمان خواهند داشت. وسایلی که برای سلامتی و زیبایی پوست و صورت طراحی شده است، آنقدر وسیع و گسترده است که بررسی همه آن­ها نیازمند صدها صفحه می­باشد. ما در اینجا می­خواهیم برخی از مهم ترین تجهیزات مرتبط با حوزه زیبایی پوست و صورت را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه می­خواهیم هر یک از این موارد کاربردی را بررسی کنیم و با هم بدانیم که اهمیت تجهیزات پزشکی در چه چیزی نهفته است. با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

نقش تجهیزات پزشکی در زیبایی پوست و صورت

قطعا همه ما از اهمیت و نقش کلیدی پوست در تعیین زیبایی ظاهری افراد آگاهی داریم. در کنار این معیار زیبایی، پوست به عنوان بخشی از سیستم دفاعی بدن، نقش موثری در جلوگیری از ورود باکتری­ها و ویروس­ها به بدن دارد. با نگاهی به اهمیت و نقش کلیدی و پررنگ پوست در زندگی، طبیعی است که سلامتی و زیبایی پوست و صورت مورد توجه ما باشد. با این حال پوست ما به دلایل مختلفی دچار مشکلاتی می­شود که ممکن است شادابی و طراوت خود را به مرور زمان از دست بدهد. پیری پوست، لک­ها، جای جوش­ها، آکنه­ها و همچنین زخم­ها همه و همه از جمله مسائلی است که زیبایی پوست و صورت شما را تهدید می­کند. با توجه به آنچه گفته شد وجود تجهیزات پزشکی مناسب که بتوانند به برطرف کردن مشکلات پوستی کمک کند بسیار ضروری و مهم است. به دلیل وجود همین حساسیت، شرکت­های مهندسی پزشکی برای مشکلات پوستی، اقدام به طراحی، ساخت و تولید تجهیزات مرتبط با زیبایی پوست و صورت، کرده­اند. بنابراین برای برطرف کردن مشکلات پوستی، پزشکان و متخصصین پوست و زیبایی می­توانند از تجهیزات پزشکی مرتبط با حوزه زیبایی پوست و صورت استفاده کنند. حال که اهمیت و ضرورت استفاده از تجهیزات مرتبط با سلامتی پوست و صورت را دریافتیم، بهتر است به سراغ نام بردن این تجهیزات برویم. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از مهم­ترین تجهیزات مرتبط با حوزه زیبایی پوست و صورت را بررسی کنیم.

تجهیزات زیبایی پوست و صورت

تا اینجا با ویژگی­های تجهیزات زیبایی و اهمیت استفاده از تجهیزات پزشکی و نقش آن­ها در زیبایی پوست و صورت آشنا شده­اید. اکنون می­خواهیم برخی از مهم­ترین تجهیزاتی که در حوزه سلامتی و زیبایی پوست و صورت کاربرد دارند را بررسی کنیم. در ابتدا، مجددا ذکر این نکته ضروری است که ما تنها بخشی از مهم­ترین تجهیزات زیبایی پوست و صورت را بررسی خواهیم کرد. بنابراین برخی از تجهیزات مهم مرتبط با سلامتی و زیبایی پوست عبارتند از:

  • تخت­های مخصوص زیبایی.
  • دستگاه لیزر کیوسوئیچ.
  • دستگاه هایفو.
  • دستگاه فیس آپ.
  • دستگاه رادیو فرکوئنسی.
  • دستگاه لیزر CO2.
  • دستگاه مزوتراپی.

اکنون هر یک از این تجهیزات مرتبط با سلامتی و زیبایی پوست صورت را به تفصیل مورد بررسی قرار می­دهیم.

تخت­های مخصوص زیبایی

تخت­ زیبایی پوست از جمله مهم­ترین وسایل مورد نیاز برای یک پزشک متخصص زیبایی می­باشند. تخت­های زیبایی باعث می­شوند که کار پزشک و بیمار را آسان­تر شده و در نتیجه باعث بهبود و افزایش دقت کار و فرآیند درمان می­شوند. همچنین از آنجا که درمان برخی مشکلات پوستی گاها زمان زیادی می­برد، وجود یک تخت ایدئال که باعث راحتی و آرامش بیمار شود، ضروری است.

 

دستگاه لیزر کیوسوئیچ

یکی از تجهیزاتی که برای زیبایی پوست و صورت از آن استفاده می­شود دستگاه کیوسوئیچ است. دستگاه کیوسوئیچ (Q-SWITCH) برای درمان مشکلات پوستی و زیبایی پوست و صورت، نور لیزر را با طول موج 1064 نانومتر را بر روی پوست می­تاباند. لیزر کیوسوئیچ بیش از یک دهه مورد استفاده پزشکان بوده است و در این مدت توانسته به خوبی برخی از مشکلات پوستی را برطرف کند. از این لیزر برای از بین بردن لک­ها، تتو و همچنین کمرنگ کردن لک­های صورت که در اثر افزایش سن به وجود می­آیند، استفاده می­شود. پزشک و متخصص با استفاده از این لیزر می­تواند ملاسما و لک­های التهابی صورت را کاهش داده و باعث بازگشت شفافیت و شادابی پوست شود. به همین دلیل این دستگاه یکی از موثرترین تجهیزات مرتبط با سلامتی و زیبایی پوست و صورت می­باشد.

دستگاه هایفو

یکی دیگر از روش­های موثر در زیبایی پوست و صورت روش هایفوتراپی است. هایفو یا HIFU روشی برای جوان­سازی پوست می­باشد که مخفف High Intensity Focused Ultrasound است. هایفو یا HIFU که معنی آن امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا است یکی از پیشرفته­ترین تکنولوژی­ها ترمیم و جوان­سازی پوست صورت و گردن می­باشد. است. دستگاه­های هایفوتراپی از امواج فرا­صوت یعنی همان امواجی که در دستگاه سونوگرافی مورد استفاده قرار می­گیرد، برای بازسازی و جوان­سازی پوست و صورت بهره می­برند. توجه کنید که این امواج فراصوت در دستگاه هایفو به صورت متمرکز به لایه‌های خاصی از پوست برخورد کرده و به آن­ها انرژی وارد می­کند. این انرژی وارد شده به لایه­­های پوست باعث تحریک تولید رشته‌های کلاژن می­شود و به دنبال آن چین و چروک را از صورت محو می­کند. هایفو یک روش کاملا غیر­تهاجمی است که علاوه بر زیبایی پوست و صورت برای رفع غبغب و لاغری بدن نیز استفاده می­شود.

دستگاه فیس آپ

دستگاه فیس آپ (Face Up) یک تکنولوژی جدید برای زیبایی پوست و صورت و همچنین پاکسازی و جوان­سازی پوست است. در واقع این روش برگرفته از روش میکرودرم است که تمامی بخش­های پوست صورت را پاکسازی می­کند و برخی مشکلات مهم پوستی را برطرف می­سازد. دستگاه فیس آپ علاوه بر لایه برداری با ماساژ پوست باعث تسریع گردش خون در پوست شده و باعث تحریک کلاژن­سازی بافت­های پوست شما می­شود. دستگاه فیس آپ لک­های قهوه­ای و تیره پوست، خال­های پوست، آکنه­ها، جوش­ها و همچنین محل سوختگی و زخم را تا حد زیادی از بین می­برد. از بین بردن تیرگی اطراف چشم، اثر تاتو و سفت کردن پوست و از بین بردن چروک­های عمیق پوستی از دیگر کاربرهای این دستگاه می­باشد.

دستگاه رادیو فرکوئنسی

یکی دیگر از روش­های زیبایی پوست و صورت و جوان­سازی آن روش RF فرکشنال است که در این روش از امواج رادیو فرکوئنسی استفاده می­شود. در روش RF، دستگاه رادیو فرکوئنسی (Radio Frequency) با وارد کردن سوزن­های ریزی در پوست باعث تبادل امواج رادیویی و ایجاد گرما درسطح پوست می­شوند. این فرآیند باعث تحریک شدن ناحیه کلاژن­ساز و سلول­های فیبروپلاست پوست می­شود و در نتیجه عروق خونی را تحریک کرده و موجب بازسازی پوست می­شود.

دستگاه لیزر CO2

استفاده از لیزر CO2 یکی از متداول­ترین روش­های درمان بیماری­های پوستی و همچنین زیبایی پوست و صورت می­باشد. در میان این نوع از لیزر­ها، لیزر CO2 فرکشنال یکی از بهترین روش­های درمان چین و چروک­ و چاله­های ناشی از آکنه­ در پوست است. لیزر CO2 فرکشنال در واقع نسل جدید لیزرهای CO2 است که به دلیل نداشتن عوارض لیزر­های عادی CO2 برای زیبایی پوست و صورت مناسب­تر می­باشند. برای زیباسازی و جوان­سازی پوست و همچنین بسیاری دیگر از مشکلات پوستی از این نوع لیزر می­توان استفاده کرد. بهبود بافت و رنگ پوست، رفع خطوط و چین و چروک‌ها و برداشت ضایعات سطحی و عمقی پوست ازجمله موارد استفاده از لیزر CO2 می­باشد. با توجه به اينكه ليزر  CO2 فركشنال بر روی بخشی از پوست عمل می­کند، آسیب کمتری را به طور کلی به پوست وارد می­کند. اگرچه پس از انجام لیزر قرمزی و مقداری تورم و التهاب بر روی پوست ایجاد می­شود. اما باید گفت که این مشکلات جزئی بوده و همچنین بعد از مدت دو الی سه هفته از بین می­روند و طراوت به پوست بازمی­گردد. به همین دلیل گفته می­شود که این لیزر به صورت کلی عارضه خاص و نگران کننده­ای را برای پوست ایجاد نمی­کند.

دستگاه مزوتراپی

مزوتراپی یکی دیگر از روش‌های زیبایی پوست و صورت می­باشد. این روش اصولا در دسته‌ی روش­های تزریقی قرار می‌گیرد. یعنی در مزوتراپی مواد ویژه‌ای با خاصیت درمانی به وسیله دستگاه مزوتراپی به زیر پوست تزریق می‌شوند. به زبان ساده تر مزوتراپی پوست تکنیک تزریق مکرر دارو با مقدار بسیار کم در انواع لایه­های پوست است. از مزوتراپی برای چربی زدایی و همچنین حذف چین و چروک­های پوست استفاده می­شود. در این روش بعد از تزریق دارو مورد نظر به لایه­های پوست، سلول­های حاوی چربی در زیر پوست شکسته می­شوند و درنهایت از بین می­روند. بعد از آن سلول­های مرده و چربی­های آزاد شده درنهایت از طریق روده و کلیه از بدن دفع می­شوند. وقتی سلولهای چربی بعد از درمان به این روش از بین رفتند مواد معدنی و ویتامین­های مورد نیاز و ضروری به پوست تزریق می­شود. بنابراین در این روش با استفاده از تزریق دارو می­توان برخی از مشکلات پوستی را برطرف کرد و باعث افزایش زیبایی و جوان­سازی پوست شد.

نتیجه گیری

تجهیزات زیبایی پوست و صورت طیف وسیعی را شامل می­شوند که هر کدام ویژگی­های مثبت و خاص خود را دارند. هر یک از این روش­ها باید توسط یک متخصص و پزشک کاربلد بر روی پوست انجام شود. چرا که پوست حساسیت زیادی دارد و در صورتی که درمان صحیحی روی پوست انجام نشود، مشکلات جبران­ناپذیری را به بار می­آورد. همچنین علاوه بر پزشک متخصص، این تجهیزات باید از کیفیت مطلوب و مناسبی برخوردار باشند تا مانع آسیب رسیدن به پوست شوند. پس برای خرید این تجهیزات حتما به یک مرکز معتبر فروش تجهیزات پزشکی مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.