مقالات آرا صنعت

اهمیت تخت بیمارستانی در چیست؟ چرا بیمار به آن نیاز دارد؟

تخت برقی نگهداری بیمار و سالمندان رویه فلزی کد 4003

تخت بیمارستانی یکی از مهم‌ترین وسایلی است که بیماران در طول دوران نقاهت خود به آن نیاز خواهند داشت. اما چرا باید این وسیله تا این اندازه مورد توجه قرار گیرد؟ در حقیقت تخت بیمارستانی چیست و چه کمکی به بیمار می­کند؟ قیمت تخت بیمارستانی چگونه است؟ احتمالا همه این سوالات هنگامی که قصد خرید تخت برقی بیمارستانی را دارید برای شما مطرح می­شوند. این روزها طیف کاربرد تخت بیمارستانی برای مراکز درمانی و بیمارستان‌ها بسیار گسترده است. اما کار به اینجا ختم نمی‌شود. علاوه بر تقاضا مراکز درمانی برای خرید، افراد مختلف نیز برای استفاده شخصی به خرید این وسیله روی آورده‌اند. علت آن کارایی زیادی است که تخت بیمارستانی دارد، بسیاری از افراد برای استفاده در منازل شخصی به سراغ آن می­روند. ما در این یادداشت می­خواهیم اهمیت این مسئله را بررسی کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که چرا تخت بیمارستانی برای بیمار اهمیت دارد. تخت بیمارستانی برقی یا مکانیکی چه کمکی به بیمار می­کند؟ همچنین مسائل مرتبط با قیمت تخت بیمارستانی برقی و مکانیکی را بررسی می­کنیم. همچنین با نگاهی به مسائل مرتبط با قیمت تخت بیمارستانی، با دید بهتری این مسئله را بررسی خواهیم کرد. بنابراین اگر قصد دارید از قیمت تخت بیمارستانی آگاه شوید و یا انواع مختلف این تخت‌ها را بشناسید، خواندن این مقاله برای شما مفید خواهد کرد.

چرا وجود یک تخت بیمارستانی در طول فرآیند درمان ضروری است؟ 

به طور کلی اهمیت تخت بیمارستانی تا اندازه‌ای است که اگر مهم‌ترین و کلیدی‌ترین وسیله نباشد، می‌توان گفت جزو مهم‌ترین وسایل موردنیاز بیمار است. احتمالا برای شما نیز پیش‌آمده است که درگیر یک بیماری شده باشید و به استراحت کردن و کسب آرامش، نیاز داشته باشید. حتی اگر خودمان نیز درگیر بیماری نشده باشیم، رنج و عذاب یک بیماری را در تن عزیزان و اطرافیان خود دیده­ایم. در این شرایط معضل بیماری آن­قدر زیاد است که ما تمام تلاشمان را می­کنیم تا اندکی از درد، رنج و حس ناخوشایند عزیزانمان را بکاهیم. یکی از این راه­ها برای کاهش درد بیمار، ایجاد یک بستر مناسب برای استراحت کردن وی می­باشد. این مسئله به گونه­ای مهم است که در روند درمان، پزشکان و متخصصین، آرامش خاطر و به دور از استرس بودن بیمار را حیاتی می­دانند. اگر بیمار در یک محیط مناسب به استراحت کردن بپردازد، روند درمان و بهبودی وی، سریع­تر طی می­شود. یک تخت بیمارستانی برقی یا مکانیکی مناسب می­تواند محیط و بستری را فراهم کند. پس می‌توان گفت دلیل ضرورت تخت بیمارستانی در همین ایجاد بستر مناسب برای استراحت بیمار است. هرچند ویژگی­های مثبت تخت برقی بیمارستانی به این مسئله محدود نمی­شود. اما سوال اساسی این است که هنگام خرید تخت برقی بیمارستانی مناسب باید به کدام یک از این ویژگی­ها توجه کنیم؟ چه مسائلی در قیمت تخت برقی بیمارستانی تعیین‌کننده هستند؟ اصولا یک تخت بیمارستانی برقی یا مکانیکی باید چه ویژگی­های داشته باشد؟

تخت بیمارستانی چیست؟ 

در ابتدا باید یک تعریف کلی از تخت بیمارستانی داشته باشیم و بدانیم در حالت کلی تخت بیمارستانی چگونه تقسیم‌بندی می‌شود. تخت برقی بیمارستانی یکی از زیرمجموعه­های تخت بیمارستانی است. تخت­های بیمارستانی به طور کلی به دو دسته تخت بیمارستانی مکانیکی و تخت بیمارستانی برقی تقسیم می­شوند. یک تخت بیمارستانی برقی و نوع مکانیکی آن به گونه­ای طراحی می­شود که علاوه بر بیمارستان بتوان در محیط خانگی نیز از آن­ها استفاده کرد. به همین دلیل باید گفت که بیمارستانی یک وسیله مکانیکی یا برقی است که برای افزایش احساس راحتی و همچنین رفاه بیشتر حال بیماران طراحی شده است.

تخت مکانیکی بیمارستانی 

تخت بیمارستانی مکانیکی تختی است که به صورت دستی و با استفاده از اهرم­های مکانیکی تغییر حالت می­دهد. به عبارتی در تخت بیمارستانی مکانیکی ارتفاع و زوایای تخت به وسیله یک اهرم که در تخت قرار دارد، به صورت دستی تغییر می­کنند. تخت­های مکانیکی ساختمان ساده­ای دارند و از این نوع تخت هم می­توان در بیمارستان و هم در منزل استفاده کرد. همین سادگی گاها باعث می­شود تا قیمت آن نسبت به قیمت تخت برقی بیمارستانی کمتر باشد.

تخت بیمارستانی برقی

تغییر وضعیت بیمار همواره یکی از دغدغه‌های اصلی بیمار و اطرافیان وی می­باشد. تغییر حالت و تغییر وضعیت در تخت­های مکانیکی همیشه با دشواری­های خاصی همراه است. به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی برای پاسخ به این نیاز به طراحی و تولید تخت برقی بیمارستانی روی آورده­اند. تخت برقی بیمارستانی یکی از انواع تخت­های بیمارستانی است که تغییر حالات و زوایای تخت به راحتی و به وسیله یک ریموت الکتریکی انجام می­شود. یکی از مهم­ترین ویژگی­های تخت بیمارستانی برقی این است که بیمار برای تنظیم ارتفاع و زوایای تخت خود، نیازی به کمک افراد دیگر نخواهد داشت. وجود یک کنترل برای تنظیم میزان بالا و پایین رفتن ارتفاع و تغییر زوایای تشک تخت بیمارستانی، باعث رفاه و آسایش حال بیمار می­شود. این در حالی است که کار اطرافیان و پرستار بیمار را نیز سهولت می­بخشد. به دلیل وجود ویژگی­هایی از این دست، بسیاری از افراد برای ایجاد یک بستر مناسب، آرام و راحت به سراغ خرید تخت برقی بیمارستانی می­روند. این نوع از تخت بیمارستانی از ویژگی­های مختلفی برخوردار می­باشد که باعث می­شوند قیمت تخت بیمارستانی برقی نسبت به تخت بیمارستانی مکانیکی تفاوت داشته باشد. به طور کلی این را در نظر داشته باشید که تخت بیمارستانی مکانیکی به دلیل ساختار آن ارزان‌تر از تخت بیمارستانی برقی است.

ویژگی­های منحصر به فرد تخت بیمارستانی

هنگامی که به سراغ انتخاب تخت بیمارستانی می­روید، باید به مسائل و ویژگی­های مختلفی که در قیمت تخت بیمارستانی تاثیرگذار است توجه کنید. با توجه به مسائل تعیین­کننده در قیمت تخت بیمارستانی، نگاه مناسب­تری به ویژگی­های تخت بیمارستانی برقی و حتی مکانیکی پیدا خواهیم کرد. به عبارتی دیگر مسائل موثر در قیمت تخت بیمارستانی به نوعی ویژگی­های موثر در کیفیت محصول محسوب می­شوند. شما با خرید تخت برقی بیمارستانی در عین اینکه راحتی و رفاه را برای بیمارتان به ارمغان می­آورید، آرامش را نیز به خودتان هدیه می­دهید. در یک تخت برقی بیمارستانی به دلیل استفاده از چند موتور پرقدرت، تغییر زاویه و ارتفاع به سادگی با فشردن دکمه ریموت قابل انجام می­باشد. وجود این موتور­های یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت تخت برقی بیمارستانی است. اگر موتورهای استفاده شده در تخت بیمارستانی برقی، ضدآب باشند می­تواند یکی دیگر از ویژگی­های برجسته در خرید تخت بیمارستانی برقی به حساب آید. چرا که در آن صورت بدون هیچ‌گونه خطری امکان شست‌وشوی بیمار بر روی تخت بیمارستانی برقی فراهم خواهد بود. همچنین ویژگی دیگر که در تعیین قیمت تخت بیمارستانی متوجه آن می­شویم کیفیت مواد اولیه بکار رفته در ساخت تخت بیمارستانی است. ضمنا این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که کیفیت مواد اولیه استفاده شده در ساخت تخت، در قیمت تخت بیمارستانی موثر است. بنابراین هنگام خرید تخت برقی بیمارستانی حتما به این مسئله توجه کنید.

در تعیین کیفیت یک تخت بیمارستانی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

طبیعتا هنگام خرید تخت بیمارستانی، مسائل مختلفی از قبیل قیمت تخت بیمارستانی و ویژگی­های متعدد آن، برای شما مطرح می­شود. این ویژگی­ها علاوه بر آنکه در تعیین میزان راحتی و آسایش بیمار موثر هستند، در تعیین قیمت تخت برقی بیمارستانی نیز تاثیر دارند. نکات اساسی که هنگام خرید تخت بیمارستانی باید به آن­ها توجه کنیم را می­توان به دو بخش فنی و ظاهری تقسیم­بندی کرد. اکنون می­خواهیم نکات و ویژگی­های فنی و ظاهری تخت برقی بیمارستانی را بررسی کنیم.

کیفیت فنی تخت بیمارستانی

قطعا ما به این دلیل به سراغ خرید تخت بیمارستانی می­رویم که باعث افزایش آسایش و آرامش خاطر بیمار بشویم. تخت بیمارستانی این امکان را فراهم کرده­اند تا با ویژگی­های فنی که در طراحی و ساخت آن وجود دارد، بتوانید باعث افزایش آرامش بیمار شوید. به عنوان مثال در طراحی تخت برقی بیمار معمولا سه الی چهار موتور الکتریکی برای تغییر حالات تخت و افزایش حس راحتی بیمار وجود دارد. وجود این موتور­ها که باعث می­شود که بیمار احساس راحتی و آرامش بیشتری کند. همین موضوع در تعیین قیمت تخت برقی بیمارستانی تاثیر خاص خود را دارند. همچنین سیستم الکتریکی که تعیین­کننده قیمت تخت برقی بیمارستانی است، جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به بیمار، بسیار نرم و آرام تغییر حالت می­دهد. پس به یاد داشته باشید که هنگام خرید تخت برقی بیمارستانی حتما نکات فنی را مدنظر قرار دهید.

کیفیت ظاهری تخت بیمارستانی

مورد دیگری که در قیمت تخت برقی بیمارستانی موثر است ویژگی­های ظاهری تخت بیمارستانی است. اگر قصد خرید یک تخت بیمارستانی را دارید حتما به این موارد ظاهری توجه کنید. باید توجه داشت که حتما مواد اولیه باکیفیت در ساخت تخت­ها بکار برده شوند. متریال باکیفیت موضوعی است که در تعیین قیمت تخت برقی بیمارستانی بسیار مهم و پراهمیت است. متریال مناسب نه تنها باعث افزایش کیفیت تخت می­شود، بلکه در کنار افزایش طول عمر تخت، باعث مقرون‌به‌صرفه بودن قیمت تخت برقی بیمارستانی می­شود. دلیل آن این است که این موارد در راحتی و آسایش بیمار تاثیر بسزایی دارند. با توجه به آنچه گفته شد حتما هنگام خرید به وجود متریال مناسب توجه کنید.

انواع تخت برقی بیمارستانی

همان‌طور که مشاهده کردید درباره ویژگی­هایی که باید در خرید تخت بیمارستانی برقی به آن­ها توجه کرد، صحبت کردیم. همچنین تلاش کردیم تا این ویژگی­ها که در قیمت تخت بیمارستانی برقی موثر می­باشند را به شما یادآوری کنیم. در ضمن با توجه به ضرورت خرید تخت برقی بیمارستانی از اهمیت مسائل مرتبط با تعیین قیمت تخت بیمارستانی صحبت کردیم. اکنون زمان آن رسیده تا درباره انواع مختلف تخت بیمارستانی برقی صحبت کنیم. تخت برقی بیمارستانی به طور کلی با توجه به شکن­های موجود در آن به چهار قسمت تقسیم می­شود. این شکن­ها این امکان را به بیماران می­دهند تا وی در وضعیت­های مختلف مثل نشسته و یا نیمه نشسته به خوبی روی تخت قرار بگیرد. اگر قصد خرید تخت برقی بیمارستانی داشته باشید، می­بینید که انواع مختلف تخت رفع نیاز بیمار، دارای بخش­های مختلف قابل‌تغییری به نام شکن می­باشند. نوع شکن­ها و تعداد شکن­ها از جمله مسائل موثر در قیمت تخت برقی بیمارستانی می­باشند. اهمیت شکن­ها به این دلیل است که باعث افزایش احساس راحتی و آرامش خاطر بیمار می­شود. به همین دلیل وجود این شکن­ها در تعیین قیمت تخت بیمارستانی موثر است. تخت بیمارستانی برقی بر اساس شکن به چهار نوع زیر تقسیم می­شود:

 

در تخت­های تک شکن فقط زاویه سر تغییر می­کند و در نتیجه قیمت تخت بیمارستانی تک شکن نسبت به تخت­های دیگر کمتر است. در تخت­ها دو شکن قسمت سر و پای تخت تغییر زاویه می­دهند. به همین دلیل قیمت تخت بیمارستانی برقی دو شکن نسبت به قیمت تخت بیمارستانی تک شکن بالاتر است. در تخت بیمارستانی سه شکن علاوه بر سر و پای تخت یک قسمت متحرک دیگر در مابین این دو قرار دارد. اما در تخت برقی بیمارستانی چهار شکن علاوه بر بالا و پایین تخت و مابین آن، پایین پای بیمار نیز قابلیت تغییر حالت دارد. قیمت تخت بیمارستانی برقی چهار شکن به علت قابلیت­های بیشتری که دارد از سایر تخت­ها بالاتر می­باشد.

نتیجه‌گیری

آنچه که مشخص است نیاز ضروری بیمار و اطرافیان وی به تخت بیمارستانی است. اما باید به این مسئله توجه کرد که موارد مهمی را هنگام خرید تخت برقی بیمارستانی باید در نظر گرفت. از آنجا که تخت­های برقی بیمارستانی ارتباط مستقیمی با سلامتی بیماران دارند، حتما در خرید این تخت­ها به نکات و ویژگی­های آن­ها توجه کنید. این ارتباط تنگاتنگ با سلامتی بیماران، باعث می­شود که ما برای انتخاب یک تخت ایدئال حساسیت بیشتری به خرج دهیم. برای این کار باید به ویژگی­های فنی و ظاهری تخت بیمارستانی برقی و مکانیکی بسیار دقت کنیم تا بتوانیم یک انتخاب ایدئال داشته باشیم. بنابراین حتما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر قصد خرید چنین وسیله‌ای را دارید باید همه این موارد را در نظر بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.