مقالات آرا صنعت

انواع تخت های بیمارستانی و کلینیکی و کاربرد آنها

انواع تخت های بیمارستانی و کلینیکی و کاربرد آنها

 در تمامی بیمارستان ها تجهیزاتی وجود دارد، که بسیار مهم هستند. یکی از این تجهیزات، تخت های بیمارستانی و کلینیکی می باشند. این تخت ها برای استراحت بیماران مورد استفاده قرار می گیرند، و برای بیمارانی که 24 ساعت در بیمارستان بستری می شوند نیز کاربرد دارند. باید بگوییم تخت ها تجهیزات لازم و ضروری برای بیمارستان های به شمار می روند. هر چقدر تخت های بیمارستانی از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، برای بیماران بهتر خواهد بود. همین مسئله منجر شده است تا هر روز نمونه های مدرن تر و جدید تری از تخت های بیمارستانی و کلینیکی وارد بازار شود. برای انکه اطلاعات بیشتری در مورد انواع تخت های بیمارستانی به دست آورید، بهتر است با ما همراه شوید.

تخت های بیمارستان

 

ویژگی های مهم تخت بستری

هر تجهیزاتی که در بیمارستان ها وجود دارند، از ویژگی خاصی برخوردار می باشند. از این رو تخت های بیمارستانی نیز باید مشخصا خاصی داشته باشند که بتوانیم آنها را از نظر مرغوبیت بررسی کنیم. مهمترین ویژگی های تخت های بستری مرغوب عبارتند از:

 • پوشش رنگ الکترواستاتیک
 • قابلیت شستشو با مواد ضد عفونی
 • دارای جنس ABS در هر سه صورت یک، دو و سه سطح
 • تخت های بیمارستانی و کلینیکی دارای تنوع رنگی هستند
 • قابلیت نصب انواع بدساید
 • مجهز به دستگیره هایی در بالا و پایین
 • مجهز به ضربه گیر و پایه سرم
 • قابلیت نصب مانکی بار و وسایل ارتوپدی

انواع تخت های بیمارستانی و کلینیکی

از جمله تخت هایی که می توانیم در محیط بیمارستان از آن استفاده کنیم، باید به تخت های الکتریکی، تخت های بستری سه شکن و یک شکن، تخت های CCU و ICU، تخت معاینه بیمار، تخت جراحی، تخت بستری بیمار، تخت زایمان، تخت بستری اطفال، تخت سی پی ار و … اشاره نماییم.

تخت های بیمارستانی و کلینیکی

 

تخت های بیمارستانی ژنیکولوژی

یکی از نمونه تخت های بیمارستانی و کلینیکی، تخت ژنیکولوژی می باشند. از این نوع تخت ها بیشتر برای بخش زایمان استفاده می شود. در برخی موارد نیز ممکن است بعد از زایمان بیمار بر روی این تخت ها بستری شود. ژنیکولوژی که یک روش درمانی برای بیماری های زنان و زایمان به شمار می رود، جهت تشخیص و درمان مشکلات رحمی کاربرد دارد. لازم است بیمار بر روی تخت مخصوصی قرار گیرد، تا پزشک قادر باشد به معاینه او بپردازد. تخت های ژنیکولوژی که یکی از نمونه تخت های بیمارستانی و کلینیکی به شمار می روند، شباهت زیادی به تخت های زایمان دارند. هم از نظر جنس بدنه، هم روکش های قابل شستشوی آنها و هم تشک های ابری با ضخامت 5 سانتی متری. در مدل های خاصی از تخت های ژنیکولوژی، مخزن استیل وجود دارد. ابعاد این تخت ها معمولا بین 60 سانتی متر عرض و 160 سانتی متر طول می باشد.

تخت بیمارستانی زایمان

تخت های زایمان مدل برقی و مکانیکی، مدت کوتاهی است که در بیمارستان ها استفاده می شوند. استفاده از این تخت های بیمارستانی و کلینیکی به دلیل راحت تر بودن مادران باردار در زمان زایمان می باشد. معمولا تخت های زایمان قابلیت تبدیل شدن به تخت های جراحی را نیز دارند. تا در زمان های بحرانی، بتوان شرایط را به خوبی کنترل نمود. علاوه بر آن می توان برای مراقبت های بعد از زایمان نیز، از آنها استفاده کرد.

تخت اتاق عمل

 

تخت های بیمارستانی دیالیز

یکی از روش های درمان بیمارانی که دچار مشکل نارسایی کلیه هستند، دیالیز است. اصولا این روش درمانی در بیمارستان هایی که از تمامی تجهیزات برخوردار هستند انجام می شود. تخت های بیمارستانی و کلینیکی دیالیز از جمله تجهیزات مهمی هستند که در این نوع مراکز وجود دارند. تخت دیالیز که در ایران تولید می شوند، از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دوام زیادی دارند. این تخت ها را هم برای دیالیز و هم برای نمونه گیری و انتقال خون استفاده می کنند.

تخت کلینیکی و بیمارستانی اطفال

تخت های اطفال، خود نوعی از تخت های بیمارستانی و کلینیکی به شمار می روند. که تنها برای کودکان کارایی دارند. این تخت ها یک شکن در زیر سر داشته، و قابلیت تغییر با کمک هندل دستی و سیستم الکترونیکی نیز دارند. اصولا تخت های اطفال از تشک هایی با ضخامت 10 سانتی متر برخوردار هستند. این تخت ها تا زاویه 30 درجه قابلیت تغییر دارند. می توان آنها را در ابعادی نظیر 141 سانتی متر طول و 76 سانتی متر عرض در بازار یافت. تخت های بیمارستانی و کلینیکی اطفال سه شکن و دو شکن می باشند. ارتفاع این تخت ها را می توان تنظیم نمود. البته برخی از آنها نیز در مدل ارتفاع ثابت تولید می شوند. مشخصه های این تخت ها با نمونه های دیگر، قابلیت ضد عفونی، رنگ الکترواستاتیک، قابلیت جابجایی با چرخ و … می باشد. یکی از نقاط مثبت این نوع تخت ها، قابلیت اتصال به سیستم توزین می باشد.

تخت های قدیمی بیمارستان

 

تخت های بیمارستانی CPR

تخت های سی پی ار برای بیمارانی که دارای شرایط خاص هستند استفاده می شوند. کادر درمانی می تواند بر روی این تخت ها به بیمار تنفس مصنوعی داده یا از شوک قلبی استفاده کند. به گونه ای که بیمار به زندگی بازگردد. تخت های بیمارستانی و کلینیکی سی پی ار یا تخت های مخصوص احیای قلبی ریوی، دارای شکن می باشند. البته این تخت ها برقی نبوده و تنظیمات آنها توسط سیستم های مکانیکی کنترل می شود. معمولا خریدار این نوع تخت ها اورژانس بیمارستان ها می باشند. از آنجایی که تنوع تخت های سی پی ار زیاد است، می توان از آنها بهترین کارایی را انتظار داشت. این نوع تخت ها دارای شکن بوده و قابلیت استفاده در موقعیت های خاص همچون احیای قلبی و ریوی دارند.  جنس بدنه تخت های سی پی ار از جنس ABS بوده و کف استخوانی آنها دارای تشک می باشد. می توان در این نوع تخت های بیمارستانی و کلینیکی در هر چهار طرف، از ضربه گیر استفاده نمود.

تخت های بیمارستانی مکانیکی

این دسته از تخت ها دارای مدل های مختلفی هستند، که هر یک از آنها مشخصه خاصی خود را دارند. یکی از نمونه تخت های مکانیکی باید به تخت های بخش عمومی بیمارستان ها اشاره نمود. دوام تخت های بیمارستانی و کلینیکی مکانیکی زیاد است و دارای رنگ های الکترواستاتیک می باشند. آن تخت ها قابلیت شستشو نیز دارند.

 

تخت های ساده

 

تخت های ساده بیمارستانی

تخت های ساده از جمله تخت های بیمارستانی هستند که برای انجام معاینه های اولیه در مطب ها استفاده می شوند. این نوع تخت ها دارای یک شکن و بدون شک بوده و چرخ دار نیز نیستند. اما برای جابجا کردن آنها نیازی به تحمل سختی زیاد نیست. اصولا تخت های بیمارستانی و کلینیکی ساده دارای رول ملحفه بوده و نوع یک شکن آن، با سیستم مکانیکی قابلیت تغییر دارد.

تخت های بیمارستانی ارتوپدی و مشخصات آنها 

یکی از نمونه تخت های بیمارستانی و کلینیکی، تخت های ارتوپدی می باشند. این تخت ها شباهت های زیادی با نمونه تخت های دیگر دارند. اما برخی از آنها نیز با نمونه های دیگر تخت ها متفاوت هستند. با استفاده از تخت های ارتوپدی می توان با اشعه ایکس عکسبرداری نمود. برخی از مدل های این تخت ها دارای سیستم الکتریکی با استاندارد IP66 بوده و ضد رطوبت و گرد و غبار می باشند. این تخت ها معمولا می توانند تا وزن 300 کیلوگرم را تحمل کنند. انواع تخت های ارتوپدی کاملا رادیولوسنت بوده و می توان با ارتفاع کم آنها را مورد استفاده قرار داد.

از جمله مشخصات تخت های بیمارستانی و کلینیکی ارتوپدی، داشتن سیستم چرخنده است. که به کمک آن پیستون هیدرولیکی بالا و پایین خواهد شد. می توان با استفاده از کنترل دستی یا برقی این تخت ها را هدایت نمود. در تخت های ارتوپدی تونلی قرار دارد که قادر است اشعه ایکس را از خود عبور دهد. از سوی دیگر این تونل می تواند برای ورود کاست اشعه ایکس نیز لازم باشد.

 

تخت های ساده بیمارستانی

 

تخت های بیمارستانی و کلینیکی پوست و مو 

با ورود به کلینیک های تخصصی پوست و مو، می توان با انواع تخت های بیمارستانی روبه رو شد. تخت های بیمارستانی پوست و مو، یکی از انواع تخت هایی است که در شرایط خاص برای بیماران استفاده می شود. این تخت ها دارای پوزیشن خاصی بوده و به پزشک کمک می کنند تا مراحل ترمیم یا درمان پوست و موی بیمار را به راحتی انجام دهند. این نوع تخت های بیمارستانی و کلینیکی دارای بدنه ای از جنس ABS بوده و از رنگ الکترواستاتیک برخوردار می باشند. علاوه بر آن دوام و ماندگاری بالایی نیز دارند. تخت هایی که برای پوست و مو استفاده می شوند، مناسب برای کلینیک های تخصصی هستند. از طرف دیگر نیز در آرایشگاه ها از آنها استفاده می شود. تخت های پوست و مو مشخصه های خاصی دارند.  از جمله این مشخصه ها باید به تنظیم ارتفاع بین 50 تا 95 اشاره کنیم. همچنین این تخت ها در ایران تولید شده و دارای طولی معادل 170 تا 195 سانتی متر می باشند.

تخت اطفال

 

تخت های برقی تیلت بیمارستانی

یکی از نمونه تخت های برقی که در بیمارستان ها استفاده می شود، تخت تلیت است. این تخت های بیمارستانی و کلینیکی بیشتر مناسب افرادی می باشد که دارای مشکلات و ضایعات نخاعی هستند. همچون جانبازان. تخت های تلیت یک شکن و دو تکه بوده و با استفاده از 4 موتور می توان شیب و ارتفاع آنها را تغییر داد. سیستم الکتریکی که در این تخت ها وجود دارد، دارای IP66 می باشد. که آن را در برابر گرد و غبار و رطوبت مقاوم می سازد. در این نوع تخت های برقی کمربند استانداردی قرار ارد که از بیمار محافظت می کند. از دیگر ویژگی های تخت های بیمارستانی و کلینیکی تلیت باید به اضافه کردن شکن اشاره کنیم. که این ویژگی کمک می کند تا بتوان آن را به تخت استراحت تبدیل کرد. علاوه بر آن این تخت ها دارای ویژگی های دیگری همچون لاپایی، دارای میز هندتراپی، فوتر و سه کمربند چرمی نیز می باشند.  می توانید تخت های برقی تلیت را در نمونه های مختلفی از جمله تخت های الکتریکال، دستی، دو موتوره، دو منظوره و یک شکن در بازار یافت.

تخت نمونه گیری

 

تخت های بیمارستانی برقی 

تمام وسایلی که از سیستم الکتریکی برخوردار هستند، قابلیت استفاده آسان تری دارند. مثلا تخت های بیمارستانی و کلینیکی برقی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، یکی از این سیستم ها به شمار می روند. این دسته از تخت ها برای موقعیت های مختلف کاربرد دارند و از 4 موتور برخوردار می باشند. تخت های برقی اصولا از نظر قیمتی گران تر هستند و کاربرد بیشتری نیز دارند. این نوع تخت های بیمارستانی اگر دارای تنها یک موتور باشند، با نمونه دیگر تخت های برقی، معادل 500 هزار تومان اختلاف قیمت خواهند داشت.

مهمترین مشخصات تخت های برقی

تخت های بیمارستانی و کلینیکی برقی که در منزل استفاده می شوند، دارای مشخصات خاصی هستند. از جمله:

 1. قابلیت تحمل وزن تا 220 کیلو
 2. دارای باطری شارژی برای زمان های قطع برق
 3. دارای الکتروموتور های DC بدون خطر
 4. دارای ریموت کنترلی
 5. دارای رنگ الکترواستاتیک ضد زنگ و مقاومت بالا
 6. دارای 4 عدد بدساید در کنار تخت جک گازی
 7. داشتن قابلیت شستشو از جنس ورق فلزی محکم و مقاوم
 8. دارای پوزیشن بالا و پایین
 9. دارای 4 چرخ ترمز دار
 10. دارای 7 پوزیشن برقی

 

تخت های ویژه

 

تخت های بیمارستانی و کلینیکی نوزاد 

این نوع تخت ها بیشتر برای زایشگاه ها استفاده می شود. که نیاز به تعداد زیادی از این تخت ها دارند. تخت های نوزاد یا کات نوزاد مدل های متنوعی دارند. هر یک از این مدل ها دارای مشخصه های خاصی می باشند، که از جمله این مشخصه ها باید به دیواره های شفاف اشاره کنیم. تخت های نوزاد دارای 4 چرخ بوده و قطر آنها 100 میلیمتر می باشد. این تخت های بیمارستانی و کلینیکی توسط یک اهرم دستی، قابلیت تغییر زاویه دارند. وزن آنها حدود 20 کیلو گرم بوده و از این رو بسیار سبک و راحت می باشند.

تخت های بیمارستانی سه شکن مکانیکی

تخت های مکانیکی نیز همچون دیگر تخت ها دارای انواع مختلفی می باشند. یکی از این تخت ها، تخت های سه شکن مکانیکی هستند که از ویژگی های خاصی برخوردار می باشند. از جمله:

 • کفه ABS
 • تخت سه شکن با قابلیت تغییر ارتفاع
 • سر تختی MDF
 • با قابلیت تغییر ارتفاع
 • بد ساید بازویی

ابعاد تخت های بیمارستانی و کلینیکی مکانیکی سه شکن: عرض 100 سانتی متر، طول 208 سانتی متر و ارتفاع 103 سانتی متر

 

تخت بخش مراقبت های ویژه

 

تخت بیمارستانی اطفال 

علاوه بر تخت های خاصی که در بخش اطفال برای بستری استفاده می شوند، تخت هایی نیز وجود دارند که برای بخش مراقبت های ویژه کودکان کاربرد دارند. این تخت ها امکانات و مشخصات بیشتری نسبت به تخت های اطفال دارند. به نوعی مشخصه های آنها شبیه به تخت های ICU بزرگسالان می باشد. اما طراحی تخت های بیمارستانی و کلینیکی اطفال زیباتر است تا کودکان بر روی آنها آرامش بیشتری به دست آورند. از طرف دیگر این تخت ها دارای موتور بوده و میتوان آنها را در حالت های مختلفی مورد استفاده قرار داد.

تخت های بیمارستانی روانپزشکی

در صورتی که بیمار روانی دارید و قصد دارید آن را در بیمارستان روانی یا اسایشگاه ها بستری کنید، بهتر است از تخت های بیمارستانی روانپزشکی استفاده کنید. تا بهبود سریعتری حاصل شود. زیرا بیشتر آسایشگاه ها از کمبود تخت برای بستری بیماران روانی گلایه می کنند. در آسایشگاه ها لازم است تخت ها مناسب با نوع کاربرد آن باشد. تخت های بیمارستانی و کلینیکی روانپزشکی از جمله ساده ترین و ارزان ترین نوع تخت ها به شمار می روند. سادگی آنها نیز به دلیل نوع طراحی و عدم وجود موتور بر روی آنها می باشد. اصولا ابعاد این تخت ها معادل 212، 90 و 45 سانتی متر می باشد. که به ترتیب طول، عرض و ارتفاع تخت است. اتصالات بر روی این تخت ها به کمک دستگاه های الکترونیکی جوش داده شده است.

رویه تخت های روانپزشکی توری فولادی قرار دارد و یک شکن هستند. سرتختی های روانپزشکی نئوپان بوده و با فرمیکا روکش شده هستند. در این نوع از تخت ها دو عدد چرخ قرار دارد که می توانند وزن بیمار را تا 200 کیلو گرم تحمل کنند.

 

تخت های مکانیکی

 

تخت های بیمارستانی مکانیکی

تخت های بیمارستانی و کلینیکی مکانیکی از جمله تخت های هستند که از امکانات بسیاری برخوردار می باشند. از جمله امکانات این نوع از تخت ها باید به اتصال لوازم جانبی همچون میله سرم و مانکی بارها اشاره کنیم. این تخت ها دارای رنگ های الکترواستاتیک بوده و برای تثبیت کردن رنگ آنها از عملیات سولفاته استفاده شده است. تخت های مکانیکی هم دارای مدل یک شکن هستند و هم دارای مدل سه شکن. این تخت ها از سیستم مکانیکی برخوردار بوده و می توان به راحتی آنها را در پوزیشن های مختلف تغییر داد.

تخت های بیمارستانی ICU

برخی از بیماران که از بیماری های پیشرفته ای برخوردار هستند، ممکن است بسیاری از توانایی های خود را از دست بدهند. از جمله بیماری هایی همچون سکته های قلبی و مغزی، سرطان ها، اسیب های مغزی و … که برای انجام برخی از مراحل نهایی باید در بخش مراقبت های ویژه بستری شوند. این تخت های بیمارستانی و کلینیکی بخش های مراقبت ویژه از نوع برقی بوده و 4 موتور دارند. می توان آنها را در ارتفاع مشخصی تنظیم کرد.

تخت های آزمایشگاهی

 

تخت کلینیکی و بیمارستانی مکانیکی

لازم است بیان کنیم که اصولا از تخت های مکانیکی در بخش های مختلفی می توان استفاده کرد. از این رو در سراسر کشور از این تخت ها عرضه می شود. آمار منتشر شده نشان می دهد که میزان تخت بستری بیمار در ایران 7.1 می باشد. به ازای هر 1000 نفر یک تخت. پس باید بگوییم کمبود تخت های بیمارستانی و کلینیکی یک مشکل بزرگ در ایران به شمار می رود. زیرا نبود تخت به میزان کاف، و بستری شدن بیماران در بیمارستان حتی برای یک شب، می تواند مشکلات زیادی را برای بیمار به بار آورد. از جمله عدم پذیرش و رسیدگی به بیمار، عفونت های بیمارستانی و … . این عفونت ها حتی در برخی مواقع ممکن است منجر به مرگ بیمار نیز شوند.

از طرف دیگر، یکی از مشخصه های سلامت در هر کشوری، سرانه تخت های بیمارستانی آن کشور می باشد. برای برطرف کردن این مشکل، تحویل و ساخت تخت های بیمارستانی، نوسازی مراکز درمانی و ساخت بیمارستان در دستور کار دولت قرار گرفته است. تخت های بیمارستانی و کلینیکی مکانیکی برای بخش های عمومی مناسب بوده و از قیمت مناسبی نیز نسبت به تخت های برقی برخوردار می باشند. از این رو می توان آنها را با هزینه کم تهیه کرد.

 

تخت های بیمارستانی و کلینیکی اتاق عمل

 

تخت های بیمارستانی لگن خور

این نمونه از تخت ها از کیفیت بالایی برخوردار می باشند. تخت های لگن خور برای بیمارانی که قادر نیستند کارهای خود را به خوبی انجام دهند، بهترین انتخاب می باشد. بیمارانی که قادر به انجام کارهای خود نمی باشند، میتوانند با استفاده از تخت های لگن خور بسیاری از مشکلات خود را رفع نمایند. این تخت ها در مدل های شکن دار تولید می شوند. پایه های تخت های بیمارستانی و کلینیکی لگن خور ثابت بوده و از رنگ پودری الکترواستاتیک برخوردار می باشند. این تخت ها برای کاربرد های خانگی نیز مناسب هستند.

تخت های بیمارستانی CCU/ICU

بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان، محلی است که بیماران دارای مشکلات مغزی و شرایط خاص در آنجا بستری می شوند. در حالی که بخش CCU بخش مخصوص مراقبت های ویژه از بیمارانی است که به مشکلات قلبی دچار شده و یا جراحی قلبی انجام داده اند. در هر دوی این بخش ها تخت های خاصی استفاده می شود.

یکی از تجهیزات بخش مراقبت های ویژه، نوع تخت انها است. زیرا بیماران این دو بخش از شرایط خاصی برخوردار بوده و نیاز به استفاده از تخت هایی با امکانات خاص نیز دارند.

 

تخت زایمان

 

تخت های الکتریکی مراقبت های ویژه CCU/ICU

این نوع تخت های بیمارستانی و کلینیکی الکتریکی مجهز به سطح سه شکن بوده و از جنش ABS ساخته می شوند. تخت های الکتریکی قابلیت ضد عفونی و شستشو نیز دارند. از دیگر تجهیزات این تخت ها باید به امکاناتی نظیر روتختی ABS، انواع بدساید ها، 4 موتور، کنترل دستی، امکان تنظیم ارتفاع و ترندلنبرگ و دیگر امکانات برای پرستاران اشاره کنیم. پوشش تخت های الکتریکی بخش مراقبت های ویژه، الکترواستاتیک است و قابلیت CPR سریع نیز در آنها وجود دارد. ابعاد این نوع تخت ها بین 90 در 196 و زاویه زیر سر آنها نیز بین 0 تا 60 درجه قابل تغییر می باشد.

تخت های ویژه بخش CCU

این نوع تخت های بیمارستانی و کلینیکی سه شکن بوده و شکن زیر سر 90 درجه و شکن های زیر پا 40 درجه می باشند. سرتختی های تخت های مراقبت های ویژه قابلیت جدا شدن دارند. این تخت ها دو ترمز و چهار چرخ داشته و قسمت های مختلف آن را می توان به صورت هیدرولیکی، الکتریکی و مکانیکی تغییر داد. تخت های بخش CCU بیشترین استاندارد را در برابر گرد و غبار و آب دارند. یعنی دارای IP66 می باشند. از دیگر ویژگی های این نمونه از تخت ها باید به سه شکن بودن، قابلیت تنظیم، زاویه های ABS نشکن، پوزیشن های قابل تنظیم، بدساید، سر تختی ABS و اهرم CPR اشاره کنیم. 

تخت های مکانیکی CCU/ICU

تخت های سه شکن مناسب برای بخش مراقبت های ویژه، از دیگر محصولات ضروری بیمارستان ها به شمار می روند. این تخت ها از پوشش رنگ الکترواستاتیک، قابلیت ضدعفونی و شستشوی بستر، سرتختی از جنس ABS، پایه سرم، چرخ های مجهز به قفل مرکزی و قابلیت تنظیم ترندلنبرگ و ارتفاع هستند. معمولا ابعاد تخت های بیمارستانی و کلینیکی مکانیکی بخش مراقبت های ویژه، بین 90 تا 196 می باشد. علاوه بر آن می توان زاویه این تخت ها را از 0 تا 60 درجه تنظیم نمود.

تخت های بیمارستانی دیالیز

بیماری نارسایی کلیه یکی از بیماری های خاصی است که نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد. بیشتر این بیماران دوره های دیالیز را سپری می کنند. از این رو برای دیالیز به تخت های خاصی نیاز خواهند داشت، که پوزیشن های مناسب و مختلف را برای انجام دیالیز در برگیرد. تخت های بیمارستانی و کلینیکی دیالیز در ایران به صورت برقی تولید می شوند. که از آنها با نام صندلی دیالیز نیز یاد می شود.

تخت های کلینیکی و بیمارستانی زایمان

تخت های زایمان از جمله تخت هایی به شمار می روند، که برای راحتی مادر در زمان زایمان استفاده می شوند. زیرا مادران در دوران بارداری شرایط خاصی دارند، می توانند از این تخت ها استفاده کنند. تا برای انجام معاینات بعدی راحت باشند. این نوع تخت های بیمارستانی و کلینیکی مخصوص بخش زایمان بوده و می توان آنها را به تخت های انتقال و جراحی نیز تبدیل کرد.

شرایط تخت های زایمان بیمارستانی

تخت های زایمان از سه بخش برخوردار می باشند. بخش اول تکیه گاه، محل نشستن یا دراز کشیدن و محل پاهای بیمار. از سوی دیگر این تخت ها دارای چرخ های بزرگی می باشند که حرکت را راحت تر و سریع تر می کند. تخت های زایمان معمولا دارای امکانات اضافه کردن وسیله محافظتی همچون محافظ پای مادر، مسکن های درد، ظروف جمع آوری مواد فیزیولوژیک و مایع شستشوی بیمار، تشک هوا و امکانات CPR می باشند. نمونه های جدید تخت های بیمارستانی و کلینیکی زایمان که تولید می شوند، از تخت های پهن تری برخوردار هستند. تا بتوان تجهیزات مراقبتی مورد نیز برای قبل و بعد از زایمان را در زمان عمل مورد استفاده قرار داد.

تخت های بیمارستانی جراحی پوست و مو

زمانی که به کلینیک ها و بیمارستان های زیبایی مراجعه می کنید، می توانید با تخت های مخصوص جراحی پوست و مو مواجه شوید. معمولا این نوع تخت ها دارای بدنه ای فلزی بوده و از رنگ شاسی الکترواستاتیک برخوردار می باشند. از دیگر مشخصه های این تخت ها، داشتن 4 موتور مجزا بوده که 24 ولت DC دارند و از قدرت 8000 نیوتن برخوردار می باشند.

استاندارد تخت های بیمارستانی و کلینیکی جراحی پوست و مو، استاندارد CE می باشد. جنس این تخت ها از کاور ABS بوده و رنگ بدنه آنها سفید می باشد. که با روکش چرم و تنوع 13 رنگ در بازار موجود است. تخت های جراحی پوست و مو قابلیت تنظیم ارتفاع در محدوده 40 تا 100 سانتی متر دارند و می توان پشتی آن را تا 90 درجه و زیر پای آن را نیز تا 45 درجه تنظیم کرد.

تخت های بیمارستانی چشم پزشکی

مراکز درمانی که جراحی های مختلف انجام می دهند، نیاز به تجهیزات زیادی دارند. مثلا کلینیک های چشم پزشکی برای انجام جراحی چشم به تخت های بیمارستانی نیاز دارند که بر روی آن بتوان جراحی انجام داد. این تخت ها علاوه بر دارا بودن مشخصه های عمومی، از امکانات دیگری نیز برخوردار می باشند. که بتوان از آنها در زمان جراحی چشم استفاده کرد. تخت های بیمارستانی و کلینیکی که در اتاق عمل چشم استفاده می شوند، دارای شرایط کلی تخت های اتاق عمل هستند. علاوه بر این نیز شرایط منحصر به فردی نیز دارند. از جمله مهمترین مشخصه هایی که می توانیم برای این نوع تخت ها بیان کنیم، قابلیت تنظیم پشتی، 45 تا 70 درجه تغییر زاویه، سیستم برقی 24 ولت و کنترل الکتریکی 12 ولت، قابلیت تنظیم ارتفاع تا 100 سانتی متر، چرخ ترمز دار، کنترل دستی و پایی و قابلیت نصب UPS می باشد. تخت های چشم پزشکی در ایران نیز تولید می شوند.

تخت های قابل تنظیم بیمارستانی 

اصولا بیماران در زمان بستری شدن در بیمارستان، تا زمانی که بخواهند مرخص شوند از این نوع تخت ها استفاده می کنند. تخت های بیمارستانی و کلینیکی قابل تنظیم در هر بخش متفاوت بوده و بسته به میزان وخامت اوضاع بیمار از امکانات ویژه ای برخوردار می باشند. این نوع تخت ها مشخصات مشترکی داشته و نسبت به دیگر نمونه تخت ها ویژگی های خاصی دارند. از جمله ویژگی های تخت های قابل تنظیم باید به داشتن حالت یک شکن، دوشکن، سه شکن از جنس ABS و قابلیت شستشو اشاره کنیم. علاوه بر آن این تخت های بیمارستانی و کلینیکی قابلیت نصب انواع بد ساید با تنوع رنگی در سر تختی داشته، و از پوشش رنگ الکترواستاتیک برخوردار می باشند. تخت های قابل تنظیم از دو دستگیره در بالا و پایین، لوازم ارتوپدی و نصب مانکی بار برخوردار هستند. مسئله ای که این تخت ها را با نمونه های دیگر آن متمایز نموده است، قابلیت تنظیم ارتفاع آن می باشد.

تخت عمل ارتوپدی

 

تخت های بیمارستانی اتاق عمل چشم

یکی دیگر از تخت های مخصوص بیمارستانی که از قابلیت های بسیاری برخوردار هستند، تخت های بیمارستانی و کلینیکی اتاق عمل چشم می باشند. می دانیم که چشم یکی از حساس ترین و مهمترین قسمت های بدن به شمار می رود. اگر عارضه ای در آن رخ دهد، بیمار ممکن است بینایی خود را از دست دهد. معمولا بر روی چشم جراحی های متفاوت زیادی انجام می شود. از جمله جراحی انحراف چشم، جراحی آب سیاه، پیوند قرنیه، جراحی آب مروارید، زیبایی پلک، جراحی مجرای اشکی، تخلیه و پروتز چشم، ناخنک و پارگی شبکیه چشم. از آن رو لازم است در اتاق عمل چشم از تخت های مخصوصی استفاده شود. تا تمام امکانات لازم را در اختیار پزشک قرار دهد. نمونه ای از تخت های اتاق عمل، ویژگی های خاصی دارند. از جمله مهمترین این ویژگی ها باید به موتوردار بدن و داشتن درجه حفاظت IP66 اشاره کنیم. تخت های بیمارستانی و کلینیکی اتاق عمل چشم، قابلیت تنظیم ارتفاع و زیر سری داشته و می توان با تغییر ارتفاع به راحتی جراحی چشم را انجام داد. این تخت ها قابلیت شستشو داشته و مجهز به چهار چرخ و قفل مرکزی می باشند. علاوه بر آن به آکاردئونی سیلیکونی تزریقی از جنس مدیکال تایپ نیز مجهز بوده و میتواند تا 250 کیلو وزن را تحمل کنند.

تخت ICU/ CCU

 

تخت های بیمارستانی اتاق عمل 

اتاق عمل همیشه نیاز به تجهیزات مختلفی دارد. در زمان های گذشته به اتاق های غیر استریلی و امفی تئاتر، که دانشجویان برای اعمال جراحی از آنها استفاده می کردند اتاق عمل می گفتند. اما امروزه اتاق های عمل دارای شرایط متفاوتی هستند. تخت های بیمارستانی و کلینیکی اتاق عمل در کنار ماشین  بیهوشی، چراغ های اتاق عمل، دستگاه ساکشن و دستگاه الکتروکوتر از دیگر تجهیزات این اتاق ها به شمار می روند. تخت های اتاق عمل که در تمامی اتاقعمل ها از آنها استفاده می شود، دارای مشخصه های خاصی هستند. برخی از این مشخصه ها قابلیت تنظیم ارتفاع، ایستایی کامل و قابلیت نصب تجهیزات جانبی می باشد.

تخت های بیمارستانی CR و ERCP

لازم است بدانید که تخت های بیمارستانی باید از جدیدترین و مدرن ترین تکنولوژی برخوردار باشند. یکی از جدیدترین تخت های بیمارستانی و کلینیکی، تخت ها ERCP و CR می باشند. این تخت ها را برای تصویر برداری استفاده می کنند. زیرا از تکنولوژی فیبرهای کربنی برخوردار می باشند.

تخت های ERCP ویژگی های خاصی همچون کنسول بلند دارند، که بدون ایجاد شکستگی بیمار می تواند بر روی ان بخوابد. از آنجایی که فیبرهای کربنی اشعه از این تخت ها عبور می کند، می توان آنها را در زمان استفاده از دستگاه CR استفاده کرد.

تخت خون گیری

 

تفاوت تخت های ارتوپدی و جراحی 

اصولا تخت های اتاق عمل از سه قسمت بدن، سر و پاها تشکیل می شود. که این قسمت ها به هم لولا شده هستند. اما تخت های ارتوپدی دارای اکسسور می باشند. این نوع تخت ها دارای محور و پایه بوده و رویه آنها به گونه ای است که اشعه ایکس از آنها عبور می کند.

تخت های خون گیری بیمارستانی

بیمارستان هایی که در آنها خون گیری انجام می شودف نیاز به این نوع تخت ها دارند. تا بتوان بیمارانی که نیاز به انجام ازمایش خون دارند را از دیگر بیماران تشخیص دارد. انجام آزمایشات خون اطلاعاتی را در اختیار پزشک قرار می دهد، که می تواند موثر و لازم باشد. نمونه گیری از خون در مراکز آزمایشگاهی و بیمارستانی معمولا بر روی تخت های بیمارستانی و کلینیکی خونگیری و نمونه گیری انجام می شود.

تخت های بیمارستان صحرایی 

زمانی که اتفاقات غیر مترقبه رخ میدهد، و نمی توان بیماران را به اورژانس منتقل کرد از تخت های صحرایی استفاده می شود. این بیمارستانها نیز همچون بیمارستان های دیگر نیاز به تجهیزات خاصی دارند. که تخت های صحرایی یکی از این تجهیزات به شمار می رود. اصولا این تخت ها نسبت به تخت های بیمارستانی از پیچیدگی برخوردار نیستند، اما باید حداقل امکانات را داشته باشند.

تخت های بیمارستانی و کلینیکی صحرایی شرایط خاص خود را دارند، که شامل بدنه و پایه های تمام استنلس استیل می باشند و رویه آنها آلومینیومی است. علاوه بر آن این تخت ها قابلیت تا شدن دارند تا بتوان انها را راحت تر حمل و نقل کرد. وزن تخت های صحرایی 20 کیلوگرم بوده و از کیف برزنتی برای انتقال آن استفاده می شود. از این رو برای شرایط بحرانی انتخاب مناسبی هستند.

 

تخت کلینیک و اورژانس

 

تخت های نمونه گیری 

تخت های راحت نمونه گیری برای زمانی که بیمار بی حال است استفاده می شود. تا بتوان با استفاده از تخت سرعت حرکت بیمار را بالا برد. عرض این نوع تخت های بیمارستانی و کلینیکی معمولا بین 52 تا 70 سانتی متر می باشد. در حالی ارتفاع آنها بین 50 تا 60 سانتی متر است. می توان آنها را به تخت 175 سانتی متری نیز تبدیل کرد. زاویه شکن زیر پای تخت های نمونه گیر قابلیت تغییر تا 90 درجه را دارد. این در حالی است که زاویه سر این تخت ها بین 10 تا 90 درجه قابلیت تغییر خواهد داشت. تخت های سه شکن دارای 1، 2 و 3 موتوره هستند.

تخت های بیمارستانی پنوماتیکی

برای آنکه بتوان اوضاع بیماران را هر روز بهتر از دیروز نمود، از تخت های جدیدی رونمایی می شود. این نشان دهنده آن است که تخت های بیمارستانی و کلینیکی که تولید می شوند، متناسب با وضعیت بیماران هستند. البته مدل هایی از تخت ها نیز وجود دارند که مناسب برای اتاق عمل هستند. می توان با استفاده از آنها راحت تر اقدام به جراحی نمود. نمونه ای از این تخت ها، تخت های پنوماتیکی هستند. بیمار بر روی این تخت وضعیت ثابتی داشته و برای جراحی مناسب خواهد بود. این نوع تخت ها از جک های گازی برخوردار بوده و میتوان آنها را به راحتی تغییر داد. وضعیت پای آن را نیز میتوان جابجا کرد.

تخت هیدرولیکی

تخت های ترانسفر بیمارستانی 

زمانی که لازم است در بیمارستان، بیمار را از محلی به محل دیگر منتقل نمود و بیمار قادر به استفاده از صندلی چرخدار نباشد و نتواند راه رود، از تخت های ترانسفر استفاده می شود. این تخت های بیمارستانی و کلینیکی دارای مدل های خاصی هستند که هر کدام از مشخصات خاصی برخوردار می باشند. تخت های ترانسفر دارای دو شاسی مستقل بوده که این شاسی ها به همراه کالسکه حالت برانکارد به خود می گیرند. سطح بستر بر روی تخت های ترانسفر دو شکن MDF بوده و دارای رویه ابر می باشد. پوشش این تخت ها از چرم مصنوعی است و قابلیت ضد عفونی و شستشو نیز دارند. علاوه بر آن تخت های ترانسفر مجهز به دو بدساید آکاردئونی بوده و از پوشش رنگ الکترواستاتیک برخوردار می باشند. این نمونه از تخت های بیمارستانی و کلینیکی مجهز به پایه سرم متحرک، دارای محلی برای قرار دادن کپسول اکسیژن، مجهز به 4 چرخ 150 پین 28 و دو ترمز بر روی دو چرخ می باشد. می توان آنها را در ارتفاع مشخص برای یک شاسی تنظیم کرد و پشتی را با هندل دستی و زاویه زیر شکن سر 70 درجه تنظیم نمود.

تخت های اندوسکوپی بیمارستانی

این تخت ها از تخت های مدرن و به روز هستند که برای اندوسکوپی مناسب می باشند. زمانی که بیمار در قسمت معده، مری و اثنی عشر خود دچار اختلال می شود، مجبور به اندوسکوپی خواهد بود. این روند درمانی نیاز به تخت خاصی دارد که در بیمارستان ها وجود دارد. تخت های بیمارستانی و کلینیکی اندوسکوپی از مشخصات خاصی برخوردار می باشند.

این تخت ها دارای پایه های فلزی بوده و در زمان حمل و نقل نمی شکنند. ارتفاع بستر آنها معادل 70 تا 100 سانتی متر بوده و دارای عرض 60 سانتی متر می باشند. بدساید این تخت ها دارای طول 110 سانتی متر است و ارتفاع آنها 30 سانتی متر می باشد. چرخ های تخت آندوسکوپی دارای قطر 125 میلیمتر بوده و قادر هستند حداکثر 200 کیلو گرم وزن را تحمل کنند.

تخت های ترانسفر

 

تخت های بیمارستان هیدرولیکی

این نوع از تخت ها برای بخش های مختلفی کاربرد دارند. بیماران اصولا در شرایط بحرانی به بیمارستان ها مراجعه می کنند. اما متاسفانه در کشور تعداد تخت های بیمارستانی و کلینیکی محدودی وجود دارد. یکی از نگرانی بیمارستان ها، کمبود تخت است که منجر به بروز عفونت در بیمارستان می شود. از این رو بسیاری از بیماران با مشکل عود بیماری و حتی مرگ مواجه می شوند.

تخت های بیمارستانی اورولوژی 

این نمونه از تخت ها، از جمله تخت های ویژه ای به شمار می روند که در مرکز تخصصی از آنها استفاده می شود. اورولوژی در اصل شاخه ای پزشکی است که مربوط به بیماری های مجاری ادراری می باشد. متخصصان اورولوژی به تشخیص بیماری در این قسمت می پردازند. اورولوژیست بیماری های کلیوی، عفونت های کلیه و مجاری ادراری، درمان و تشخیص اختلالات مجاری ادراری در کودکان، درمان بی اختیاری ادراری و … همگی در این شاخه بررسی می شود.

در برخی از موارد که نیاز به انجام جراحی احساس می شود، جراحی بر روی تخت های بیمارستانی و کلینیکی اورولوژی انجام خواهد شد. در اتاق عمل، اتاقی قرار دارد که از ان با نام سیستو یاد می شود. در این اتاق تخت جراحی به صورت ثابت قرار دارد و میتوان از آن هم برای جراحی و هم برای آندوسکوپی مثانه استفاده کرد.

 

تخت های صحرایی

 

تخت های بیمارستانی ریکاوری

در اتاق های عمل، تخت های بیمارستانی و کلینیکی ریکاوری وجود دارد، که بسیار لازم و ضروری می باشند. این تخت ها در نمونه های مختلفی طراحی و تولید شده اند که دارای مشخصات خاصی می باشند. از جمله:

 • یک شکن
 • بد ساید بازویی
 • پایه سرم با قابلیت تنظیم ارتفاع
 • سبد ملحفه
 • جای کپسول اکسیژن
 • عرض: 61 سانتی متر
 • طول: 190 سانتی متر
 • ارتفاع 82 سانتی متر

تخت اتاق عمل هیدرولیکی 

این تخت ها که به صورت هیدرولیکی می باشند، دارای کلید برقی و پدال می باشند. تا بتوان متناسب با احوال بیمار آن را تنظیم کرد. این تخت سه قسمت تنه، سر و قسمت پا می باشد. قسمت پای آن جدا و جابجا می شود. همین ویژگی های این نوع تخت های بیمارستانی و کلینیکی منجر شده است تا از آنها برای انجام عمل آندرولوژی، اورولوژی، سیستوسکوپی و ژنیکولوژی استفاده شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.