مقالات آرا صنعت

آیا کاشت مو با موهای شخص دیگری امکان پذیر است؟

آیا کاشت مو با موهای شخص دیگری امکان پذیر است؟

کاشت مو یکی از بهترین روش های رفع طاسی و کم پشتی موها می باشد، که امروزه با استقبال بی نظیری روبرو شده است. اما نکته قابل توجه در رابطه با این روش امکان استفاده از موهای فردی دیگر برای کاشت می باشد. بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا کسی می تواند به آن ها مو اهدا نماید. چرا بدن انسان موی فرد دیگری را نمی پذیرد. یا اینکه بهترین روش جایگزین برای کاشت مو با استفاده از موهای شخص دیگر چیست. در ادامه به تمامی این سوالات به طور دقیق پاسخ داده خواهد شد.

کاشت مو با استفاده نمودن از موهای شخص دیگر

در صورتی که ریزش موی ژنتیکی دارید و این ریزش بسیار شدید می باشد، کاشت مو با استفاده از موهای خودتان تقریبا غیر ممکن است. زیرا حجم موهای باقیمانده روی سر به اندازه ای نیست که بتواند قسمت خالی شده را پوشش دهد. در این شرایط شاید فکر کنید بهترین کار استفاده از موهای شخص دیگری برای کاشت می باشد. اما این کار تقریبا غیر ممکن و بیهوده است. زیرا موهای شخص دیگر شاید از نظر ظاهر و ساختار با موهای شما مطابقت داشته باشد، اما قطعا از نظر سیستم ایمنی یکسان نخواهد بود. بنابراین پس از کاشت این موها توسط سیستم ایمنی بدن شما تشخیص داده شده و مورد حمله قرار می گیرند. زیرا سیستم ایمنی به طور ذاتی سلول های بیگانه و خاص را در بدن شناسایی می کند و برای از بین بردن آن ها اقدام می نماید. به همین دلیل پس از مدت کوتاهی موهای کاشته شده بدون آن که فرصت رشد داشته باشند، ریزش پیدا می کنند.
شاید در نگاه اول این موضوع غیر منطقی به نظر برسد. اما هنگام کاشت مو، فولیکول مو وارد پوست سر می شود. فولیکول مو هنگامی رشد می نماید که به رگ های خونی سر متصل می شود. زمانی که این اتفاق می افتد، سیستم ایمنی بدن نیز فعال می گردد. سلول های سالم خود فرد علائم مشخصی دارند که موجب می شود بدن آن ها را شناسایی نماید. اما فولیکول های پیوندی این علائم را ندارند و به همین دلیل مورد حمله گلبول های سفید قرار می گیرند. از طرفی بدن شروع به تولید آنتی بادی می نماید و فولیکول های غریبه را با سرعت بیشتری از بین می برد.

دلایل عدم پذیرش موی شخص دیگر جهت کاشت مو

در صورتی که برای کاشت مو افراد نزدیک مانند اعضای خانواده بخواهند به شما مو اهدا کنند، ممکن است موها از نظر ژنتیکی ساختاری یکسان داشته باشند. اما قطعا فولیکول موهای غریبه توسط سیستم ایمنی بدن شما شناسایی می شود. به همین دلیل بدن اجازه رشد به آن ها نمی دهد و آن ها را از بین می برد. بنابراین انجام کاشت مو کاملا بیهوده و بی نتیجه خواهد بود.
اما چرا بدن پیوند اعضا را می پذیرد ولی پیوند موی شخص دیگر را قبول نمی کند. هنگام پیوند اعضای بدن سیستم ایمنی توسط سرکوب کننده های ایمنی کنترل می شود. این سرکوب و کنترل در رابطه با تمامی اعضای بدن فرد اتفاق می افتد. به همین دلیل است که افراد پس از پیوند اعضا بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری ها قرار می گیرند. از آنجایی که مو برای سیستم ایمنی اهمیت کمتری نسبت به اعضای حیاتی بدن دارد، سیستم دفاعی از سرکوب کننده ها استفاده نمی کند. در نهایت پیوند مو شخص دیگر با شکست مواجه می شود.

کاشت مو با استفاده از موی مصنوعی

بهترین روش جایگزین کاشت مو با استفاده از موهای شخص دیگر، استفاده از موی مصنوعی می باشد. در کاشت موهای مصنوعی فیبرهای زیستی مورد استفاده قرار می گیرند که ساختار و ظاهری شبیه به موهای طبیعی فرد دارند. این فیبرها جسم خارجی هستند ولی رشد نمی کنند. بنابراین به جریان خون نیز متصل نمی شوند. به همین دلیل احتمال مبارزه سیستم ایمنی بدن با آن ها بسیار کم است. البته فراموش نکنید که در برخی از مواقع ممکن است بدن نسبت به موی مصنوعی واکنش های آلرژیک نشان دهد. با این وجود امکان پذیرش موی مصنوعی توسط بدن نیز وجود دارد.
با این وجود کلینیک های معتبر و تخصصی در زمینه کاشت مو معمولا این روش را برای کاشت توصیه نمی کنند. به همین دلیل برای پوشاندن قسمت های طاسی سر در میان موهای بلند ممکن است از رنگدانه های مو استفاده نمایند. در این صورت موهای نازک پیوندی، منجر به پر پشت تر دیده شدن موها می شوند. فراموش نکنید که پیوند مو با استفاده از موهای خود فرد حتی زمانی که تقریبا تمام سر طاس شده باشد نیز وجود دارد. زیرا در برخی از قسمت های سر ممکن است فولیکول های سالم و غیر فعال وجود داشته باشند، که می توان آن ها را پیوند نمود. از طرفی در برخی از مواقع امکان تکمیل نمودن گرافت های سر با استفاده از گرافت های ریش و موهای روی سینه نیز وجود دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.