مقالات آرا صنعت

آیا می توان مو را از بدن به سر پیوند زد؟

آیا می توان مو را از بدن به سر پیوند زد؟

بسیاری از مردان و بانوان برای رهایی از طاسی سر خود کاشت مو را انتخاب می نمایند. زیرا در بسیاری از مواقع تنها راه درمان ریزش دائمی و ارثی موها کاشتن مو می باشد. اما سوال رایجی که ممکن است در رابطه با کاشت ایجاد شود، امکان پیوند مو از بدن به سر است. بسیاری از افرادی که قصد پیوند مو دارند، موهای اهدا کننده ای روی سر خود ندارند. دغدغه اصلی این افراد، این است که آیا می توانند از موهای بدن خود به عنوان اهدا کننده مو استفاده نمایند. پیوند موهای ریش و سینه به سر امکان پذیر می باشد. به همین دلیل در ادامه به بررسی دقیق تر آن خواهیم پرداخت.

انواع مو در بدن انسان

در بدن انسان ها علاوه بر موی سر در بخش های دیگر نیز مو رشد می کند. موهای روی دست و پا، زیر بغل، روی صورت و موهای روی سینه بیشترین رشد را در بدن انسان دارند. هرچه سن افراد بیشتر می شود، میزان رویش موهای بدن نیز افزایش می یابد. به همین دلیل می توان از موهای بدن به عنوان اهدا کننده مو برای کاشت استفاده نمود.

دلایل تمایز موهای بدن از موی سر

موی قسمت های مختلف بدن با یکدیگر تفاوت دارند. به طور مثال موهای دست و پا نسبت به موهای ریش از ضخامت کمتری برخوردارند. این موها معمولا به صورت کرکی و پرزدار رشد می نمایند و چرخه رشد آن ها تا انتها به همین صورت است. از طرفی موهای بدن رشد 4 برابری نسبت به موهای سر دارند. همچنین موهای ریش فاز استراحت طولانی تری دارند. بیشتر از 50 درصد موهای بدن در فاز تلوژن باقی می مانند ولی حدود 85 درصد از موهای سر در فاز رشد قرار می گیرند.
به طور مثال هنگام کاشت مو بهتر است توجه داشته باشید که موی سر در طول روز 0.03 تا 0.05 میلیمتر رشد می نماید. در صورتی که موهای ریش حدود 0.25 تا 0.29 میلیمتر در روز رشد می کند. اما 85 تا 90 درصد از موهای سر در فاز آناژن قرار دارند. در صورتی که تنها 55 تا 66 درصد موهای ریش در فاز آناژن قرار می گیرند. در رابطه با موهای روی سینه و پشت کمر نیز میزان رشد روزانه موها 0.25 میلیمتر است و حدود 50 درصد موهای سینه و پشت در مرحله رشد یا آناژن قرار دارند. دوره رشد این موها نیز کاملا با یکدیگر متفاوت اند. رشد موهای سر دوره ای 2 تا 3 ساله دارد، در صورتی که موهای ریش دوره ای 3 تا 5 ماهه را برای رشد طی می نماید. دوره رشد موهای روی سینه و پشت نیز 4 تا 10 ماه طول می کشد.

کاشت مو با استفاده از موهای بدن

کاشت مو با پیوند موهای بدن به روش FUE یکی از بزرگ ترین تکنیک های ابداع شده در عمل پزشکی می باشد. که شاید تنها روش پیوند موی بدن به سر محسوب شود. در این تکنیک گرافت های مو از قسمت پشت سر فرد برداشته می شوند و به قسمت مورد نظر پیوند می شوند. در صورتی که موهای اهداکننده کافی در سر فرد وجود نداشته باشد، با کمک گرافت های موی بدن این کمبود را جبران می نمایند.

استفاده از موی ریش به عنوان اهدا کننده در کاشت مو

یکی از مناسب ترین اهدا کننده های موی بدن برای کاشت مو، ریش ها هستند. زیرا موهای ریش از ضخامت بیشتری نسبت به موی سایر قسمت های بدن برخوردار می باشند. از طرفی پیوند با استفاده از ریش تا 1000 پیوند امکان پذیر است. البته می توان پیوند بیشتری انجام داد، اما پیوند بیشتر ممکن است منجر به ایجاد شکاف در ریش شود. با توجه به این موضوع که موهای ریش بسیار ضخیم و محکم هستند، استفاده از آن ها برای خط مو توصیه نمی شود. زیرا موجب می شود تا ظاهر موها غیر طبیعی به نظر برسند. اما استفاده نمودن از آن ها برای خطوط میانی و بالای سر انتخاب بسیار مناسبی می باشد. از طرفی موهای ریش انتخاب فوق العاده ای برای کاشت ابرو نیز محسوب می شوند.

استفاده از موی سینه به عنوان اهدا کننده در کاشت مو

در صورتی که قرار است برای کاشت مو از موهای روی سینه به عنوان اهدا کننده استفاده شود، بهتر است حدود 300 تا 1000 گرافت برداشت نمود. البته این میزان به مقدار برجستگی موهای بدن فرد بستگی دارد. با توجه به این موضوع که بافت پوست بدن و سر با یکدیگر متفاوت است، برای برداشتن گرافت های مو از سوزن های توخالی و بزرگ استفاده می شود. در این صورت امکان برداشت ریز اسکارها نیز افزایش می یابد. زمانی که گرافت های مو به میزان لازم برداشت شوند، ریز اسکارهای روی سینه توسط باقی موها پوشانده می شوند.
امکان کاشت مو با استفاده از موهای بدن
به طور کلی کاشت مو با استفاده از موهای بدن توصیه نمی شود. زیرا مراحل رشد موهای بدن با موی سر کاملا متفاوت است. به طور مثال 50 درصد موهای سینه در مرحله رشد هستند و پس از آن می ریزند. بنابراین هنگام پیوند روی سر ممکن است به یکباره ریزش پیدا کنند و منجر به بروز طاسی مجدد شوند. همچنین کاشت با استفاده از ریش می تواند کمک کند تا حجم بیشتری را با استفاده از موهای کمتری پوشش داد. اما ساختار ضخیم آن ها می تواند موجب غیر طبیعی دیده شدن موها شوند. موهای دست و پا، زیربغل، ناحیه تناسلی و شکم نیز به هیچ عنوان برای کاشت مناسب نیستند. زیرا از نظر ظاهری نیز کاملا با موهای سر تفاوت دارند.

مراحل کاشت مو با استفاده از موهای بدن

کاشت مو با استفاده از موهای بدن تقریبا روندی مشابه کاشت با موهای سر دارد. در ابتدا بیمار باید نتیجه مورد نظر خود را با پزشک در میان بگذارد. سپس موی قسمت های مورد نظر تراشیده می شود و به صورت موضعی بی حس می گردد. در ادامه فولیکول های مو با استفاده از سوزن برداشته شده و به ناحیه مورد نظر پیوند زده می شوند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.