مقالات آرا صنعت

آیا می توان موهای خاکستری را پیوند زد یا خیر? پیوند موهای سفید و خاکستری

موهای سفید و خاکستری

زمانی که موهای سفید و خاکستری فرد شروع به ریزش می کند، این سوال برای او ایجاد می شود که آیا می توان موهای خاکستری را پیوند زد یا خیر. ریزش موی خاکستری معمولا ناشی از آلوپسی آندروژنتیک می باشد، که آن را ریزش مو با الگوی زنانه و یا مردانه می شناسند. به طور کلی باید گفت که کاشت موی خاکستری نیز از ایمنی و موفقیت بالایی برخوردار است. این باور که موهای خاکستری سالم نیستند کاملا اشتباه می باشد. به همین دلیل افرادی که دارای موهای خاکستری هستند و دچار ریزش مو شده اند، به راحتی می توانند برای کاشت مو اقدام کنند. زیرا فولیکول موهای خاکستری کاملا طبیعی و سالم می باشند و می توان آن ها را به ناحیه تحت ریزش منتقل نمود.

دلیل سفید و خاکستری شدن موها چیست؟

ملانین ها رنگدانه هایی هستند که رنگ مو را تعیین می نمایند. این رنگدانه ها توسط سلول های ملانوسیت که در داخل فولیکول مو قرار گرفته اند، تولید می شوند. میزان و مدت زمان تولید این رنگدانه ها وابسته به ژنتیک افراد می باشد. بنابراین افراد با توجه به ژن هایی که به ارث برده اند، در دوره ای از زندگی با تولید کمتر ملانین و یا توقف تولید آن مواجه خواهند شد. در این صورت رنگ موی آن ها از بین خواهد رفت و در نهایت موهای سفید و خاکستری خواهند داشت.

دلایل توقف رشد ملانین ها و ایجاد موهای سفید و خاکستری

دلیل کاهش و توقف رشد ملانین ها توسط ملانوسیت ها و ایجاد موهای سفید و خاکستری را نمی توان با قاطعیت اعلام نمود. اما تحقیقات علمی نشان می دهد که ژنتیک نقش بسیار موثری در این چرخه دارد. از طرفی فرایند طبیعی افزایش سن نیز منجر به کاهش رشد ملانین ها و سفید شدن موها می شود. در حالت نرمال افراد در سن 40 تا 50 سالگی خاکستری و سفید شدن موهای خود را مشاهده خواهند نمود. اما در صورت وجود عوامل ژنتیکی ممکن است این اتفاق از سن 20 تا 30 سالگی آغاز شود.
موهای سفید و خاکستری در افرادی که موهای روشن تری دارند، کمتر مشاهده می شود. معمولا این اتفاق در افرادی که موهای قهوه ای و یا مشکی دارند، سریع تر نمایان می گردد. روند خاکستری شدن موها از قسمت شقیقه ها آغاز شده و به مرور زمان تمام موهای سر را درگیر می نماید. تغییر میزان چربی طبیعی فولیکول های مو به دلیل افزایش سن می تواند منجر به خشکی موهای خاکستری شود. از طرفی موهای خشک بیشتر از سایر موها در معرض آسیب دیدگی قرار دارند و برای حفظ آن ها بهتر است از روش های ترمیم کننده مو کمک گرفته شود.

میزان موفقیت کاشت موهای سفید و خاکستری در افراد مسن

متخصصین کاشت مو توانسته اند در افراد بالای 80 سال نیز پیوند موی موفقیت آمیز انجام دهند. بنابراین افراد در سنین بالا نیز می توانند برای پیوند مو اقدام نمایند. به طور کلی برای پیوند موهای سفید و خاکستری در سنین بالا نیز باید عوامل مختلفی در نظر گرفته شود. این عوامل نقش بسیار زیادی در میزان موفقیت کاشت مو خواهند داشت.

  • بررسی علت ریزش مو
  • شرایط فیزیکی فرد که با معاینه توسط پزشک مشخص می گردد
  • سابقه پزشکی بیمار
  • شرایط و وضعیت پوست سر
  • بررسی الگوی ریزش مو
  • انتظارات بیمار از نتیجه پیوند مو و تغییرات ظاهری پس از کاشت مو

نکته: فراموش نکنید که پیش از کاشت مو باید تمامی انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارید. افرادی که دارای موهای سفید و خاکستری هستند، قطعا روند سفید شدن موهایشان ادامه خواهد داشت. به همین دلیل توزیع یکنواخت موهای خاکستری در پیوند مو برای آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به این موضوع افرادی که می خواهند موهای خاکستری خود را پیوند بزنند، بهتر است پیش از کاشت در رابطه با این موضوع با پزشک خود صحبت کنند. سوال دیگری که در رابطه با پیوند موهای خاکستری وجود دارد، این است که آیا می توان آن ها را پس از پیوند رنگ کرد. در جواب باید گفت که رنگ نمودن موها پس از پیوند هیچ مشکلی ندارد و به راحتی می توان پس از دوران نقاهت برای رنگ کردن موهای پیوند شده اقدام نمود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.